Matt Damon filmează în România

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Matt Damon va filma în România, la finalul lunii octombrie, pentru filmul lui Terry Gilliam, „The Zero Theorem”. Potrivit surselor noastre, actorul american va petrece o săptămână în Bucureşti, turnajul având loc la Studiourile MediaPro din Buftea.

Celebrul actor se alătură unei distribuţii selecte din care fac parte Christoph Waltz, actorul premiat cu Oscar pentru rolul din „Inglourious Basterds”, Tilda Swinton (Oscar pentru rolul secundar din „Michael Clayton), franţuzoaica Mélanie Thierry şi David Thewlis. Damon a mai colaborat cu Terry Gilliam la „The Brothers Grimm”. Starul din franciza „Bourne”  este la prima sa vizită în România. 

Rolul nu apare menţionat nici pe Imdb.com, însă Matt Damon a confirmat - mai mult întâmplător - zvonurile apărute de câteva zile într-un scurt interviu pentru Vulture.com.

„Am un rol mic. Cineva i-a dat în sfârşit bani să-l facă, slavă Domnului. Aş face orice pentru Terry. Au trecut 10 ani de când am lucrat cu el. I-am scris lui Terry un mail lung, pentru că am avut o întreagă conversaţie despre cum ar arăta personajul - acţiunea are loc în viitor, iar el voia să arate într-un anume fel – dar a trebuit să-mi rad între timp părul, aşa că l-am întrebat Terry: Acum ce facem? Şi el a spus: De fapt, putem profita de faptul că ai capul ras. De ce nu ţi-am schimba cu totul frizura?”, a povestit Damon pentru Vulture.com. Prin urmare, o perucă specială cu păr grizonat, în „stilul Graydon Carter”, va fi confecţionată special la Londra şi adusă la Bucureşti.

În „The Zero Theorem”, ale cărui filmări încep pe 22 octombrie, la Studiourile MediaPro din Buftea, Christoph Waltz va juca rolul lui Qohen Leth, un geniu al computerelor, excentric şi retras, care lucrează la un proiect misterios menit să descopere, o dată pentru totdeauna, sensul existenţei. Cercetările lui au loc într-o veche capelă distrusă, într-o lume corporatistă, orwelliană, în care Management-ul supraveghează totul. Din munca sa îl întrerup din când în când Bainsley, o iubită care îl tentează cu sexul virtual, şi Bob, fiul rebel şi pasionat de ştiinţe al Management-ului. Vizitele se dovedesc însă a fi orchestrate de Management, pentru a ţine sub control cercetările. Bob inventează un cyber-echipament de „realitate virtuală interioară”, care îl poartă pe Qohen în adâncurile sufletului său, acolo unde se află răspunsul pe care atât el cât şi Management-ul îl caută.

Scenariul îi aparţine lui Pat Rushin, iar producător va fi Dean Zanuck („Road to Perdition”, „Get Low”). Echipa tehnică este formată în mare parte din români.

Mai multe pentru tine:
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
De ce Ilie Năstase și Luminița Anghel refuză să-și mai ajute copiii adoptivi cu bani? Radu Leca, psiholog: „Un copil vine cu răni vechi!” E cale de împăcare?
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Prințesa Kate, din nou superbă în carouri. În Scoția, a etalat un nou palton din garderoba sa
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Crima din Timiș a șocat România. Cum a fost ucis Alin, tânărul de 15 ani, de alți doi adolescenți de 13 și 15 ani. Descoperirea macabră făcută de polițiști
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”