Zona Euro, in urma SUA si a Japoniei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Economiile celor 12 state din zona Euro au crescut in primul semestru, in medie, cu 0,5 la suta, anunta Eurostat - agentia de statistica a UE, cu 0,1 puncte procentuale sub estimarile analistilor.

Economiile celor 12 state din zona Euro au crescut in primul semestru, in medie, cu 0,5 la suta, anunta Eurostat - agentia de statistica a UE, cu 0,1 puncte procentuale sub estimarile analistilor. Conform estimarilor FMI in 2004, pentru a 11-a oara in ultimii 12 ani, Uniunea Europeana, cu o crestere economica anuala de 2 la suta, va ramane in urma Statelor Unite, care va inregistra o crestere cu 3,5 la suta, si a Japoniei, pentru care se estimeaza o crestere de 3,4 la suta. In randul statelor unde circula euro, performantele cele mai bune au fost inregistrate in Franta: o crestere trimestriala de 0,8 la suta si in Germania o crestere de 0,5 la suta. In randul tarilor codase se situeaza economia Italiei, care n-a crescut in ultimele trei luni decat cu 0,3 la suta. Analistii economici sustin ca de acum inainte vor scadea sansele sa vedem cifre la fel de mari cand vine vorba de cresterea economica in zona euro. Daca pana acum motoarele economiilor europene au fost cresterea cererii consumatorilor in Franta si cresterea exporturilor in Germania, in perioada urmatoare, ambele vor functiona la capacitate scazuta datorita fenomenelor conjuncturale. Pe de-o parte, zona euro se confrunta cu cel mai ridicat nivel al somajului de dupa 1999 - de 9 la suta. "Oamenii au inceput sa ia in considerare perspectiva somajului si a inflatiei. De aceea isi limiteaza consumul", este de parere un analist al bancii Unicredit din Paris. Pe de alta parte, cresterea economica din lume este amenintata de explozia preturilor la petrol. "Preturile la petrol vor contribui la mentinerea inflatiei din zona euro la un nivel de peste 2 la suta si in primele luni din 2005", avertizeaza oficialii Bancii Centrale Europene. In iulie, inflatia anualizata in zona euro a fost de 2,4 la suta, peste nivelul maxim de 2 la suta admis de BCE.

Mai multe pentru tine:
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Cauza morții medicului Ștefania Szabo, găsită fără viață în Spitalul de Urgență Buzău. Prima ipoteză plauzibilă și reacția Colegiului Medicilor
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu ministrul de Externe al Israelului, Gideon Sa’ar. Ce s-a aflat pe agenda discuțiilor
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ilie Bolojan l-a primit la Palatul Victoria pe Bartolomeu I: „I-am transmis calde mulțumiri pentru că poartă în rugăciune și binecuvântări România”
Directorul unei școli s-a stins din viață subit, la 35 de ani. Cutremurător ce mesaj a transmis înainte de moarte: „Lupți pentru 5 minute de viață”