VIDEO Zenit – Dortmund 2-4: nemţii au umilit liderul campionatului din Rusia

0
Lewandowski a marcat de două ori pentru Dortmund

Optimile Ligii Campionilor au continuat, marţi seară, cu o partidă în care o echipă care a cheltuit milioane de euro pentru aducerea unor vedete precum Hulk, Witsel sau Arşavin a fost învinsă, categoric, de o formaţie care a mers pe formarea jucătorilor.

Meci fără istoric la Sankt Petersburg, în prima manşă din optimile Ligii Campionilor. După numai cinci minute, Dortmund avea deja 2-0 şi calificarea în buzunar (Mkhitarian 4, Reus 5).

După pauză, nemţii au lăsat senzaţia că pot marca, când vor şi cum vor. Şatov a redus din diferenţă (57), însă, aproape imediat, Lewandowski a făcut 3-1 (64). Peste doar cinci minute, Zenit s-a mai apropiat o dată la un gol, Hulk transformând penalty-ul dictat de arbitrul scoţian, Collum.

Din nou însă, Dortmund a marcat, tot prin Lewandowski, reuşita acestuia „ucigând“ definitiv partida. Returul e programat la 19 martie, însă echipa lui Klopp e deja calificată în proporţie de 90%.