Ultimele partide din grupa B la Euro 2016: Ţara Galilor umileşte Rusia şi termină pe primul loc, Slovacia rezistă asediului Angliei

0
FOTO uefa.com

Ţara Galilor şi Anglia s-au calificat din grupa B a campionatul european de fotbal, iar Slovacia speră la calificarea de pe locul 3, în urma rezultatelor înregistrate luni seară.

La Saint-Ettiene, Slovacia a rezistat aproape eroic unui asediu continuu al Angliei, reuşind să smulgă un 0-0 care îi oferă şanse mari de a se califica în optimile de finală ale competiţiei de pe locul al treilea.

Cu o echipă fără Rooney, Kane, Alli sau Sterling (primii trei fiind introduşi în repriza secundă), Anglia a dominat la toate capitolele, având 11 cornere şi cinci şuturi pe poartă. Atacurile engleze s-au percutat de câteva ori defensiva slovacă, însă s-au lovit de o prestaţie excelentă a portarului Matus Kozacik.

Portarul slovac l-a blocat pe golgeterul lui Leicester Jamie Vardy în prima repriză, într-o situaţie de unu la unu. Kozacik a respins şi un şut excelent al lui Adam Lallana, şi l-a blocat şi pe Nathaniel Clyne în repriza a doua, scăpat singur în dreapta porţii de defensiva slovacă.

Meciul a devenit dramatic pe final, după ce mijlocaşul slovac Robert Mak s-a accidentat şi şi-a lăsat echipa în 10 jucători, selecţionerul Jan Kozak efectuând toate cele trei schimbări permise de regulament până atunci. Anglia a asediat poarta lui Kozacik, căutând un gol prin care să câştige grupa, dar compacta defensivă slovacă a rezistat până la finalul partidei.

Echipele utilizate:

Anglia: Hart - Clyne, Cahill, Smalling (Kane '76), Bertrand - Dier, Henderson, Wilshere (Rooney '56) - Lallana (Delle Alli '60), Sturridge, Vardy. Selecţioner: Roy Hodgson.

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Durica, Skrtel, Hubocan - Kucka, Pecovsky (Gyomber '67), Hamsik, Weiss (Skriniar '78), Mak - Duda (Svento '57). Selecţioner: Jan Kozak.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania).

anglia slovacia uefa.com

Ţara Galilor câştigă grupa. Bale, golgeterul Euro 2016

La Toulouse, Ţara Galilor a învins Rusia fără drept de apel, cu 3-0, şi a terminat pe primul loc în grupa B cu 6 puncte.

Jocul naţionalei Rusiei a fost în antiteză cu răutatea suporterilor săi, care au provocat incidente grave de-a lungul turneului. Rusia a părăsit turneul cu un singur punct, obţinut în ultimul minut cu Anglia, şi cu un golaveraj dezamăgitor de 2-6.

Ramsey a deschis scorul pentru galezi încă din minutul 11, săltând mingea peste portarul rus Akinfeev. Peste doar 9 minute, fundaşul stânga Neil Taylor a fost lansat în situaţie de unu la unu cu portarul rus de Gareth Bale, înscriind din a doua încercare.

Bale s-a înscris şi el pe lista marcatorilor în a doua repriză, devenind în acest moment golgeterul Euro 2016, cu trei goluri.

Echipele utilizate

Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Williams, Taylor, Davies - Ledley (King '76), Ramsey, Allen (Edwards '74) - Vokes, Bale (Church '83). Selecţioner: Chris Coleman.

Rusia: Akinfeiev - Smolnikov, Ignaşevici, V. Berezuţki (A. Berezuţki '46), D. Kombarov - Gluşakov, Mamaev, Smolov (Samedov '70), Şirokov (Golovin '52), Kokorin - Dziuba. Selecţioner: Leonid Sluţki.

Arbitru: Jonas Eriksson (Suedia)

Clasamentul final al grupei B este următorul: 1. Ţara Galilor 6pct, 2. Anglia 5pct, 3 Slovacia 4 pct., 4. Rusia 1pct.

În optimile de finală, Ţara Galilor ar putea întâlni Albania sau echipa de pe locul trei din grupele C sau D, în funcţie de jocul rezultatelor. Anglia va întâlni locul 2 din grupa F, iar Slovacia ar putea juca fie cu primul loc din grupa D, fie cu primul loc din grupa C, dacă se va afla între cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei în faza grupelor.