Rezultatele serii în Liga I: Voluntari - Petrolul 1-0 şi ASA - Astra 3-1

0
Gigi Mulţescu, antrenorul echipei FC Voluntari

FC Voluntari a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a XV-a, aceasta fiind prima victorie a echipei din Ilfov în Liga I.

Golul a fost marcat de Kone, în minutul 46, cu un şut de la aproximativ 12 metri. În minutul 20, Pecanha a apărat un penalti executat de Goossens.

FC Voluntari: Balauru (Botaş '46) - Rus, Maftei, Rădoi, Briceag - Goossens, Novac - Iorga, Pancu (Todoran '62), Kone - Bălan (Achim '88). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Peteleu (Lemnaru '69), Benga, Tudose, Genev - Bucşa, Marinescu - Salazar, Zoubir, Nepomuceno (Milinceanu '65) - Toto Tamuz. Antrenor: Eusebiu Tudor.

Tot astăzi, ASA Târgu-Mureş a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), echipa Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a XV-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Brandan '37 (penalty), Mureşan '45+1 şi Pedro Luis '90+3 pentru gazde, respectiv Velayos '90+1 (autogol) pentru oaspeţi.

ASA Târgu-Mureş: Stăncioiu - Velayos, Gonzalez, Balaur, Balic - Mureşan, Brandan (Voiculeţ '90+3), N'Doye - Romario, Axente (Luis Pedro '85), Jazvic (Hanca '72). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Astra Giurgiu: Gavrilaş - Queiros, Geraldo, Găman, Morais - Lovin (Florea '66), Boldrin - Enache (Tembo '74), Teixeira, Stan (Budescu '46) - Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.