Primul meci, prima calificată: Astra Giurgiu va evolua în playoff-ul Europa League, după ce a învins Slovan Liberec

0

Astra Giurgiu s-a calificat în playoff-ul Europa League, joi, după ce a încheiat cu o victorie meciul retur cu Slovan Liberec (2-3). În prima manşă, disputată acasă, formaţia antrenată de Daniel Isăilă s-a impus cu 3-0.

Citeşte toate ştirile despre Europa League

Oaspeţii nu au mai avut aceeaşi forţă din meciul disputat pe teren propriu, însă au găsit calea victoriei şi în Cehia. Cu o defensivă care a „scârţâit“ şi multe ocazii risipite, Astra Giurgiu a reuşit să deschidă scorul în minutul 37, când Kehinde Fatai i-a trimis lui Gabriel Enache, iar acesta din urmă l-a învins pe goalkeeperul grupării din Cehia.

Egalarea a venit imediat dintr-o lovitură de cap a lui Josef Šural, după o centrare de la Tomáš Ďubek (45'), iar cehii au trecut chiar în avantaj în prelungirile primei reprize, când Michal Obročník l-a păcălit pe Silviu Lung Junior (45+4'). Colaborarea „fructuoasă“ dintre Constantin Budescu şi Laurenţiu Rus a adus Astra din nou la egalitate, iar golul care a făcut diferenţa i-a purtat semnătura lui Sadat Bukari, acesta închizând tabela (89').

Echipe de start

Slovan: Hrosso - Mudra, Rajnoch, Pimpara, Fleisman - Sackey - Obrocnik, Sural, Frydek, Dubek - Hamulak.

Astra: Lung - Pliatsikas, Oros, Găman, Morais - Yahaya, Laban - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai.

Ştiri pe aceeaşi temă:

CFR Cluj n-a găsit reţeta victoriei cu Dinamo Minsk. Ardelenii au încercat imposibilul în 10 oameni

Petrolul Ploieşti, mândria românilor în Europa League. Prahovenii au făcut spectacol în deplasarea cu Viktoria Plzeň