Petrolul Ploieşti, mândria românilor în Europa League. Prahovenii au făcut spectacol în deplasarea cu Viktoria Plzeň

0

Petrolul Ploieşti s-a calificat în playoff-ul Europa League, după ce a învins, joi, Viktoria Plzeň, în deplasare (1-4). În tur, echipa lui Răzvan Lucescu obţinuse o remiză (1-1).

Citeşte toate ştirile despre Europa League

Oaspeţii au început meciul uşor timid, însă în minutul 20 Filipe Teixeira a găsit calea spre poarta cehilor, reluând pe jos după o centrare a lui Pablo de Lucas. Prima repriză s-a scurs uşor-uşor şi Adrian Mutu a înscris pentru 2-0 printr-un şut sub bară, de la aproximativ 25 de metri.

Două minute mai târziu, Václav Pilař a tăiat „aripile“ ploieştenilor, reducând diferenţa printr-un gol din 14 metri, însă colaborarea Mutu - De Lucas, „fructificată“ cu o lovitură de cap, a dus la schimbarea scorului în 3-1. Tabela a fost închisă de Toto Tamuz, care nu i-a mai dat nicio şansă portarului cehilor şi a înscris de la 14 metri.

Echipe de start

Viktoria: Kozacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Horava, Horvath - Petrzela, Kolar, Pilar - Bakos.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone - De Lucas, Hoban - Nepomuceno, Mutu, Teixeira - Tamuz.

Ştiri pe aceeaşi temă:

Primul meci, prima calificată: Astra Giurgiu va evolua în playoff-ul Europa League, după ce a învins Slovan Liberec

CFR Cluj n-a găsit reţeta victoriei cu Dinamo Minsk. Ardelenii au încercat imposibilul în 10 oameni