Liga I: Botoşani - ASA Tg. Mureş 4-2, gazdele revin de la 0-2 şi fac spectacol

0
Faza controversată din minutul 42, mureşenii cer eliminare Captură foto DigiSport.ro

FC Botoşani şi ASA Târgu Mureş au oferit o partidă spectaculoasă, ultima a Ligii I. Oaspeţii au condus cu 2-0, dar au pierdut şi au acuzat dur arbitrajul.

Mureşenii au rămas fără punct câştigat după primele şase etape, deşi au condus cu 2-0. La acest scor s-a produs şi cea mai controversată fază a partidei, Surdu fiind faultat de Dimitrov într-o situaţie de gol. Arbitrul Rădulescu a acordat doar galben, spre nemulţumirea mureşenilor.

Botoşaniul a redus din handicap până la pauză şi a făcut spectacol în partea a doua.

"Faza din minutul 42 este clar de eliminare. Nu ştiu de ce Rădulescu nu a acordat cartonaşul roşu. Am mai avut şi un penalty neacordat", s-a plâns Dan Alexa, la finalul meciului.

Goluri: Bordeian 45+3, Golofca 66, Matulevicius 73, 88 / Zicu 19, Matei 39

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Plămadă, Miron, Muşat - Golofca (Fulop 85'), Vaşvari, Bordeianu (Herghelegiu 59'), Astafei - Roman (Willie 46'), Matulevicius. Antrenor: Leo Grozavu.

ASA Târgu Mureş: Viciu - G. Matei, Dobrosavlevici (Deaconu 76'), M. Constantin, Cordoş - R. Costin (Ciolacu 75'), Mureşan - Belu, Kuku (Feketics 68'), Zicu - Surdu. Antrenor: Dan Alexa