Larisa Iordache, aur şi la sol! Gimnastica ne-a adus patru medalii la Taipei

0
Larisa Iordache

Gimnasta Larisa Iordache a obţinut, miercuri, medalia de aur la sol, a treia distincţie pentru ea, şi a patra pentru România, care a încheiat concursul de gimnastică la Universitatea de la Taipei.

Iordache a fost notată cu 13,800 în finală la sol, cu care a obţinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat nipona Asuka Teramoto (13,766) şi Lilia Akhaimova (Rusia, 13,533).

Tot miercuri, Iordache s-a clasat pe locul 5 la paralele (13,800), a obţinut medalia de bronz la bârnă (13,666), iar Andrei Muntean a obţinut medalia de bronz la sărituri (14,600).

Prima medalie pentru România a fost câştigată, marţi, de Larisa Iordache – aur la individual-compus, astfel că bilanţul tricolor în competiţia de gimnastică este de patru medalii.

În concursul pe echipe, doar la masculin, România a fost pe locul 14 (230,050 puncte).

România este reprezentată la Taipei de 91 de sportivi, care concurează la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo masculin, gimnastică artistică, scrimă şi judo.

În total, participă 7.639 sportivi, în 275 de evenimente care vor include 21 de ramuri sportive.

La ediţia din 2015, de la Gwanju (Coreea de Sud), România a obţinut 7 medalii (una de aur, trei de argint, trei de bronz), ocupând locul 29 în clasamentul pe naţiuni.

România a fost gazda ediţiei de iarnă a competiţiei, în 1951 (Poiana Braşov), şi a celei de vară din 1981 (Bucureşti).

Sursa: News.ro