Eşec dureros la polo: România a fost egala vicecampioanei olimpice timp de două reprize, dar a pierdut dramatic

0
Cosmin Radu
Cosmin Radu

Elevii sârbului Dejan Stanojevici s-au bătut de la egal la egal cu adversarii lor mult mai bine cotaţi, care au „transpirat“ serios pentru cele trei puncte.

După un debut reuşit la Campionatele Europene de la Budapesta, scor 11-6 cu Georgia, România a fost învinsă în cel de al doilea meci disputat în cadrul grupei A.

Cosmin Radu şi colegii săi au cedat cu greu în faţa Italiei, scor 4-9 (1-1, 1-3, 1-4, 1-1). Golurile tricolorilor au fost înscrise de Mihnea Gheorghe (2), Alex Matei şi Cosmin Radu. România a şi ratat un penalty, în debutul partidei, în minutul 3, prin Nicolae Diaconu.

Chiar şi după acest rezultat, România păstrează şanse bune de calificare, obiectiv care poate fi îndeplinit şi printr-o clasare pe locul patru în grupa A.

Iată cum arată ierarhia seriei în acest moment: 1. Muntenegru 6p (+13), 2.Italia 6p (+12), 3. Grecia 3p (+4), 4. România 3p (0), 5. Georgia 0p (-14), 6. Rusia 0p (-15).

Următorul meci al României va fi, joi, de la ora 20.00, cu vicecampioana europeană, Muntenegru.