Chiajna- Petrolul 1-1 şi Severin-Pandurii 1-3/ Gorjenii urcă pe locul 2 în Liga 1

0
Pandurii s-a detaşat de Petrolul în Liga 1

În fruntea clasamentului din Liga 1 s-a petrecut o rocadă, Pandurii trecând pe poziţia secundă înaintea ploieştenilor.

Fără Bokila şi Geraldo (suspendaţi), Petrolul n-a reuşit decât o remiză pe terenul Concordiei, în urma unui meci extrem de slab făcut de elevii lui Cosmin Contra. Grozav a deschis scorul în minutul 44, iar Ghionea a egalat în minutul 47, pentru ca în minutul 80, Hoban, de la oaspeţi, să fie eliminat corect pentru o intrare tare la un adversar.

Dacă Petrolul nu s-a putut impune la Chiajna, Pandurii a defilat la Severin şi în minutul 49 conducea cu 3-0, prin "dubla" lui Anton (33 şi 36) şi golul lui Ibeh (49). Severinul  aredus din handicap în minutul 62, prin Florin Costea. Pandurii a făcut 59 de puncte, cu două mai mult decât Petrolul, care a căzut pe locul 3 în Liga 1.