CFR Cluj n-a găsit reţeta victoriei cu Dinamo Minsk. Ardelenii au încercat imposibilul în 10 oameni

0

CFR Cluj a pierdut returul disputat joi, pe teren propriu, împotriva celor de la Dinamo Minsk (0-2). Ardelenii au înregistrat două înfrângeri, scor general 0-3, şi şi-au luat gândul de la cupele europene în sezonul acesta.

Citeşte toate ştirile despre Europa League

Drumul lui CFR Cluj s-a oprit în turul trei preliminar Europa League. La fel ca în prima manşă, ardelenii n-au impresionat şi nu au reuşit să marcheze nici măcar un gol. Misiunea „feroviarilor“ a devenit şi mai grea în prima repriză, când Ionuţ Rada a avut o intrare dură la Chigozie Udoji şi a fost penalizat cu „roşu“.

Până în a doua parte a jocului scorul a rămas 0-0, însă Dinamo Minsk a reuşit să „spargă gheaţa“ prin Stasevich (70'), iar şapte minute mai târziu bieloruşii au transformat un penalti prin Udoji, parafându-şi victoria care îi califică în playoff-ul Europa League.

Echipe de start

CFR Cluj: Felgueiras - Susici, Larie, I. Rada, Camora - Monroy, Muniru - Deac, Negruţ, Fl. Costea - Tade. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Dinamo Minsk: Gutor - Karpovic, Bangoura, Politevich, Veretilo - N. Nikolic, Simovic, Voronkov - Udoji, Adamovic, Stasevich. Antrenor: Vladimir Juravel.

Ştiri pe aceeaşi temă:

Primul meci, prima calificată: Astra Giurgiu va evolua în playoff-ul Europa League, după ce a învins Slovan Liberec

Petrolul Ploieşti, mândria românilor în Europa League. Prahovenii au făcut spectacol în deplasarea cu Viktoria Plzeň