Australian Open 2015. Cum a câştigat Serena Williams cu ajutorul unui spectator

0
Serena Williams FOTO AP

Serena Williams s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open 2015 după o victorie muncită cu jucătoarea Garbine Muguruza, din Spania.

Liderul mondial a pierdut primul set cu 6-2, în meciul din optimile Australian Open,  dar a reuşit să recupereze şi să întoarcă soarta meciului. Scor final, Serena Williams - Garbine Muguruza 2-6, 6-3, 6-3.

Cristian Tudor Popescu despre eliminarea Simonei Halep: "Makarova i-a făcut un bine. A scos-o din gura fiarei Şarapova"

La un moment dat, unul dintre spectatori a vrut să o ajute pe Serena: "Haide, foloseşte spinul" (efect de rotaţie imprimat mingii). Sfatul acestuia a funcţionat, iar Serena a avut grijă să-i mulţumească la interviul de la finalul partidei. "Când am auzit spectatorul, mi-am spus: OK, de ce nu? Şi chiar a mers".

Apoi, Serena Williams a încercat să-şi amintească de unde a venit vocea şi a recunoscut în cele din urmă "antrenorul" din tribune: "Tu ai fost? Mulţumesc! Mulţumesc!".

Rennae Stubbs, fosta jucătoare australiană care îi lua interviul Serenei, a cerut, în glumă, o recompensă pentru spectator: "Poate 5 la sută din câştiguri?". "Fii serioasă, Renee", a replicat zâmbind Serena.

Serena Williams va juca în sferturi cu Dominika Cibulkova, finalista de anul trecut (tabloul complet al sferturilor).

Simona Halep vine la Galaţi, iar organizatorii îi fac toate poftele

Fed Cup: Simona Halep şi Irina Begu joacă pentru România la simplu, Spania vine la Galaţi fără jucătoarea numărul 1