Rezultatele amicalelor jucate de echipele româneşti în cantonamentele din Turcia. Petrolul a câştigat primul meci al iernii

0
FOTO Răzvan Păsărică

Vaslui, Rapid, Petrolul şi Poli Timişoara au disputat fiecare, miercuri, câte un meci amical al acestei pauze competiţionale. Formaţia ploieşteană a bifat prima victorie a iernii în cantonamentul din Antalya.

Petrolul a câştigat la limită confruntarea cu sârbii de la Jagodina. Golul ploieştenilor a fost înscris de mijlocaşul Vlad Morar în minutul 12. Mutu n-a fost titular în echipa lui Contra şi a intrat abia în repriza secundă, preluând şi banderola de căpitan. În schimb, Zicu a fost titular, fiind schimbat la pauză.

În precedentele două amicale, Petrolul a pierdut cu Anji Mahacikala, scor 1-2 şi a făcut egal cu austriecii de la Sturm Graz, scor 1-1.

În schimb, Rapidul lui Viorel Moldovan n-a reuşit decât un egal alb cu echipa a doua a lui Hoffenheim, în vreme ce vreme ce FC Vaslui a pierdut, tot în Antalya, cu puternica formaţie rusă Anji Mahacikala.

Anji (Rusia) - Vaslui 2-1

Jagodina (Serbia) - Petrolul 0-1 (Morar 12)

Rapid - Hoffenheim II (Germania) 0-0

Poli Timişoara - Dolina Padina (Serbia) 0-0