Alina Vuc, sportiva anului 2013, în topul alcătuit de Federaţia Română de Lupte

0

Federaţia Română de Lupte a desemnat primii zece sportivi ai anului 2013, pe prima poziţie situându-se Emilia Alina Vuc (CSA Steaua Bucureşti).

Sportiva reşiţeană a cucerit anul acesta argintul la CM de la Sofia şi bronzul la CE de la Skopje, ambele de junioare, la categoria 48 de kg.

Şi în 2011, Alina Vuc s-a clasat pe aceeaşi poziţie în topul federaţiei, după ce-a câştigat medalii de bronz la Mondialele şi Europenele de juniori din acel an.

Pe locurile următoare în topul din 2013 se situează următorii sportivi:

2. Incze Krisyta Tunde (CSS Sf. Gheorge), 3. Vasile Vlad Caraş (CSM Reşiţa), 4. Elena Cristina Zoltan (CSM Oneşti), 5. Vasile Alexandru Botez (SCM Bacău), 6. Tiberiu Barbazan (CS Botoşani), 7. Gheorghiţă Ştefan (CS Rapid Bucureşti), 8. Adrian Ionuţ Moise (CSM Buzău), 9. Andrei Victor Franţ (CSM Reşiţa), 10. Dorin Constantin Pîrvan (CS Astra Arad).

La tinere speranţe, pe prima poziţie a fost desemnat George Vlad Mariea (CS Muscelul Câmpulung), urmat de Georgiana Burduf (CSS Târgovişte) şi Suzana Şeicaru (CSM Drobeta Tr. Severin).