VIDEO Şoc la US Open: Roger Federer, eliminat de necunoscutul John Millman

0

După un prim set pierdut în faţa lui Roger Federer, John Millman a reuşit să câştige în faţa marelui favorit al partidei.

Roger Federer este out de la US Open! În optimile de finală, elveţianul a cedat în faţa australianului John Millman, locul 55 ATP, scor 3-6, 7-5, 7-6, 7-6.

A fost un meci de mare luptă, o partidă pe care Millman a refuzat să o cedeze şi la fel de adevărat este că Federer a făcut foarte multe greşeli neforţate: 76 faţă de cele 28 ale australianului.

Victoria carierei pentru Millman, care s-a apucat de tenis doar pentru că surorile practicau acest sport, şi care a vrut să se retragă în 2011, din cauza unor probleme la umăr.

A fost prima optime de finală de Grand Slam pentru jucătorul de 29 de ani, iar acum urmează primul sfert. De asemenea, a fost primul succes al lui Millman în faţa unui jucător de Top 10.

El va juca în sferturi cu Novak Djokovici.

Federer explică eşecul cu Millman: M-am sufocat!