Finala campionatului, reeditată în noroi: RCM Timişoara - Ştiinţa Baia mare 12-10

0
Starea vremii a afectat jocul ambelor echipe. FOTO: druckeria.ro

Derby-ul din prima etapă a Superligii de rugby a avut două reprize diametral opuse, una dominată de gazde, cealaltă de oaspeţi. Spectacolul a avut de suferit din cauza terenului greu, afectat de precipitaţiile căzute aproape fără încetare în săptămâna premergătoare partidei.

Timişorenii au controlat prima parte a jocului şi, la jumătatea repirzei, Moala a culcat balonul în terenul de ţintă advers, pentru 5-0. Calafeteanu a ratat transformarea, însă a reuşit-o pe cea de după eseul lui Johnny Sola, din minutul 27, iar scorul pauzei a fost 12-0 pentru gazde.

Elevii lui Chester Williams au avut, însă, o misiune mult mai grea în partea a doua a întâlnirii. La opt minute de la reluarea jocului, Suciu a reuşit primul eseu pentru Baia Mare, însă Michael Wiringi a ratat transformarea. Când mai erau doar cinci minute de joc, Eugen Stoica a reuşit şi el eseul, dar băimărenii nu au egalat, pentru că Wiringi a ratat din nou. Meciul s-a încheiat cu scorul de 12-10 pentru RCM Timişoara, care a câştigat astfel primul duel al sezonului cu principala contracandidată la titlu.

"Am spus încă de la început că va fi un joc foarte disputat. N-a prea fost spectacol din cauza terenului, dar a fost un meci foarte greu, cu contacte foarte puternice. Am jucat puţin pe stilul echipei din Baia Mare, dar noi trebuie să ne adaptăm oricăror condiţii, pentru a ne respecta blazonul de campioni. Avem o echipă foarte puternică, cu care ne putem adapta mai multor stiluri. Nu ştiu ce s-a întâmplat exact în repriza a doua, era poate normal să vină un răspuns din partea celor de la Baia Mare", a spus căpitanul RCM Timişoara, Stelian Burcea, citat de druckeria.ro.

În etapa următoare, RCM Timişoara are un nou meci dificil, în deplasare cu Steaua