Derby baschetbalistic local timişorean fără sare şi piper

0

Baschetbaliştii de la BC Timişoara nu s-au chinuit aproape de loc în ceea ce trebuia să fie derbi-ul local la baschet masculin, împotriva celor de la BC Timba Timişoara. Până la urmă a fost un meci uşor pentru formaţia lui Dragan Petricevic, scorul final a fost 103 – 58 pentru „gazde”.

Toate reprizele întâlnirii au fost câştigate de gazdele de la BCT. După prima repriză era deja 34 – 13, iar jocul a decurs în continuare în favoarea elevilor lui Petricevic. Până la pauză diferenţa s-a menţinut peste 20 de puncte, cele două echipe au ieşit la vestiare la scorul de 55 – 32.

BC Timişoara a continuat să acumuleze puncte în plus tot mai multe în faţa celor de la BC Timba. Înainte de ultimul sfert s-a ajuns la 86 – 45, iar publicul nu se gândea decât în ce moment scorul de pe tabelă va trece de nivelul de 100 de puncte. Într-adevăr, acesta a fost atins până la finalul partidei, a fost 103 – 58.
Jovanovic a fost din nou cel mai bun marcator de la BCT, el a adunat 25 de puncte. A urmat Vasojevic, cu 16 puncte, Lăpuşte, cu 13 puncte şi Conley, cu 11 puncte.

De la Timba cel mai bun marcator a fost Florveus, cu 25 de puncte.

„Trebuie să îi felicităm pe cei de la BC Timişoara, au jucat un baschet foarte bun astăzi, au avut determinare şi procentaje foarte bune. Din păcate, nouă ne-a lipsit ceva: în primul rând ne-a lipsit forma. Cred că am ieşit din forma în care intrasem înainte de această pauză, care ne-a scos din ritmul pe care îl aveam. Ne-a fost greu să intrăm în joc, am început foarte prost. Practic, partida nu a avut niciun istoric, asta este, trebuie să mergem mai departe şi să muncim în continuare. Sper să vedem aceeaşi atitudine şi pe viitor la colegii noştri, chiar merită felicitări, au jucat foarte bine azi”, a declarat la finalul meciului antrenorul Timba, Bogdan Murărescu

„Îi felicit şi pe jucătorii mei, dar şi pe jucătorii echipei Timba. A fost un meci în care ambele echipe şi-au dovedit statutul de echipe profesioniste. Ambele echipe au dorit să joace un baschet bun, cred că noi am reuşit acest lucru, dar şi Timba în unele momente, chiar şi cu câţiva jucători tineri, a jucat un baschet care să placă suporterilor. Chiar dacă şansele matematice pentru intrarea în play-off sunt minime, dorim să jucăm un baschet serios în toate meciurile care au rămas până la sfârşit de campionat. Am tratat ca atare şi acest meci şi la fel le vom trata şi pe următoarele” a spus, la rândul său, antrenorul BCT, Dragan Petricevic.

Aruncarea simbolică de start a fost oferită la acest meci de atleta ADELINA PASTOR, cel mai bun sportiv al judeţului Timiş în 2009, 2010, 2013 şi 2013. Pastor, legitimată la CSM Timişoara, a obţinut o excelentă performanţă la Campionatul Mondial Moscova 2013, locul al şaptelea cu ştafeta de 4 x 400 de metri a României.