Un sexagenar nu a respectat indicatorul „Oprire” şi a provocat un accident grav pe DE 581
0
Patru persoane au fost rănite în această dimineaţă din neatenţia unui şofer în vârstă de 67 de ani. Una dintre ele a fost transportată la Bucureşti cu elicopterul din dotarea SMURD Galaţi.
Sexagenarul se afla la volanul unui autoturism Dacia şi se îndrepta de la Nicoreşti către Cosmeşti. „La intersecţia cu DE 581, bărbatul nu a respectat indicatorul «Oprire», a pătruns pe Drumul European 581 şi a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă de un bărbat în vârstă de 41 de ani. În urma impactului a rezultat rănirea a patru persoane care se aflau în autoturismul Dacia”, a declarat Iulian Matei, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Rutiere Galaţi.
Echipaje ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă au fost direcţionate către locul accidentului pentru a le acorda victimelor primul ajutor.
„Am fost solicitaţi să intervenim în această dimineaţă la un accident rutier colectiv, petrecut în comuna Cosmeşti. Cele patru victime - două femei şi doi bărbaţi - au vârstele cuprinse între 67 şi 77 de ani. Un rănit a fost transportat la Spitalul din Tecuci, iar două persoane au fost aduse la Spitalul de Urgenţă din Galaţi. O altă victimă a suferit însă un traumatism cranio-cerebral mai grav, motiv pentru care a fost transferată cu elicopterul SMURD la un spital din Capitală”, a declarat dr. Mihai Polinschi, manager SAJ Galaţi.
Poliţiştii rutieri continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele care au dus la producerea accidentului.