Studenţii craioveni au obţinut locul I şi Medalia de Aur la un concurs de robotică din Germania

0
Studenţii craiovei, pe podium la un concurs de robotică din Germania

Echipa formată din studenţii Laurenţiu Păstae (Master SAI) şi Alexandru Tilinca (Master TIIS) şi profesorii coordonatori Ionuţ Resceanu (Departametul Mecatronică şi Robotică) şi conf. dr. ing. Sorin Nicola (Departamentul Automatică şi Electronică), a obţinut locul I şi Medalia de Aur la concursul MCU Rally Car 2017 etapa europeană.

Tinerii au trecut peste echipe din ţări ca: Marea Britanie, Franţa, Austria, Serbia, Turcia.  Studenţii au primit în luna spetmebrie kit-ul robotului şi instrucţiunile concursului.Au reuşit să facă un robot rapid, iar datorită aestui luru au câştigat locul I şi Medalia de Aur la concursul MCU Rally Car 2017 etapa europeană.

„Este un fel de raliu al roboţilor. Este o pista cu diferite obstacole. Kit-ul robotului se trimite în cutii şi echipele îl asamblează şi îl inovează. Traseul a avut 70 de metri şi robotul trebuia să execute curbe de 90 de grade, schimbări de bandă într-un timp cât mai scurt. Fiecare echipă şi-a scris softul şi s-au făcut anumite modificări pentru a-l face cât mai rapid, bineînţeles cu anumite condiţii. S-a muncit foarte mult”, a spus Ionuţ Resceanu, unul dintre profesorii coordonatori.

150 de studenţi din toată Europa au participat la campionatul oragnizat la Nurenberg.