UPDATE Tribunalul Comercial Cluj a respins cererea de intrare în insolvenţă a clubului Universitatea

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Clubul va intra în insolvenţă.FOTO Arhivă personală/Facebook
Clubul va intra în insolvenţă.FOTO Arhivă personală/Facebook

Universitatea Cluj a ajuns pe urmele Rapidului. Patronul Ioan Mărginean a susţinut la sfârşitul anului trecut că dacă  nu va găsi un investitor pentru club va cere insolvenţa. Tribunalul Cluj a respins cererea acţionarului majoritar.

UPDATE 17.05

"S-a respins cererea domnului Ioan Mărginean. Doamna judecătoare Daniela Hamciuc a luat decizia de a respinge cererea de deschidere a procedurii de insolvenţă. Dânsa va comunica motivele deciziei sale în termen de 10 zile", a declarat pentru citynews.ro Flavius Moţu, preşedintele Tribunalului Comercial Cluj. Decizia Tribunalului poate fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Cluj.

UPDATE 14.00  Judecătoarea Tribunalului Comercial Cluj Daniela Hamciuc a respins cererea de opoziţie a SC Oncos, unul dintre acţionarii minoritari ai Clubului Universitatea, care, prin avocatul său, a susţinut că e inadmisibil ca acţionarul majoritar să ceară insolvenţa fără să se consulte cu ceilalţi acţionari din Adunarea Generală.

Judecătoarea a respins şi cererea de conexare formulată de reprezentanţii firmei de pază „Scutul Negru“, ce are de recuperat o importantă sumă de bani de la club. Instanţa a reţinut această cauză spre pronuţare.

Avocatul U Cluj nu s-a prezentat. Cauza a rămas în pronunţare.

SC FC Universitatea Cluj SA, firma care administrează clubul de fotbal "U", a iniţiat, la Tribunalul Cluj, procedura de intrare în insolvenţă, în data de 3 ianuarie,  arată ştiridesport.ro.

Cluj-Napoca

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite