Gloria Buzău, învinsă pe teren propriu de ultima clasată

0

Înfrângere ruşinoasă pentru Gloria Buzău în cadrul etapei cu numărul 19 al ligii secunde. Gruparea din Crâng a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2 - 1, de către Dunărea Galaţi, formaţie clasată pe ultimul loc în clasament. Gloria se află la a doua înfrângere consecutivă iar calificarea în play-off pare un obiectiv tot mai greu de atins.

Partida a început cât se poate de prost pentru buzoieni. În minutul 5 al meciului, oaspeţii au deschis scorul prin Bâtfoi, după o gafă de proporţii a portarului Stoicescu. Golul gălăţenilor parcă le-a turnat plumb în picioare elevilor lui Viorel Ion. La câteva minute după gol, oaspeţii au mai ratat o ocazie uriaşă prin Vraciu, care a trimis balonul în bara porţii lui Stoicescu. În minutul 33, gălăţenii au rămas în zece jucători de câmp, după ce Neagu a primit cartonaş roşu după un fault dur la Bogdan Dumitru. Până la pauză, oaspeţii au mai ratat o ocazie uriaşă, prin Stelian Cucu. În prima repriză, jucătorii de la Gloria au avut un singur şut pe poartă.

A doua repriză a fost mult mai echilibrată, însă fără prea multe ocazii de poartă. Pe fondul unui joc slab, în minutul 74, Gloria reuşeşte totuşi să egaleze, prin Nicu Creţu. În încercarea de a marca şi golul doi, Gloria a atacat cu toată echipa formaţia gălăţeană, tactică ce s-a dovedit păguboasă. În minutele de prelungire partidei, pe contraatac, cei de la Dunărea au mai punctat o dată pe tabela de marcaj. În minutul 92, Gohoreanu a pătruns nestingherit în careu iar de la colţul careului mic a reuşit să îl învingă pe Stoicescu cu un şut puternic.

În ciuda acestei înfrângeri, Gloria Buzău rămâne pe locul 6 în clasament, cu 18 puncte, profitând de eşecul formaţiei Farul Constanţa, la Iaşi, scor 0-4. Etapa viitoare, sâmbătă, 15 martie, Gloria va juca, în deplasare, împotriva formaţiei ACS Berceni.