FOTO HCM Baia Mare a câştigat meciul de debut în Liga Campionilor

0
public hcm

Campioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, a învins, vineri, pe teren propriu, formaţia poloneză MKS Lublin, cu scorul de 30-25 (16-12), în primul meci din grupa D a Ligii Campionilor.

UPDATE Sportivele de la HCM Baia Mare au învins, vineri seară, echipa MKS Selgros Lublin, cu  scorul de 30-25, în primul meci care a deschis actuala ediţie a Ligii Campionilor. A fost un meci în care polonezele de la Lublin au contat doar primele 20 minute din joc, după care handbalistele de la HCM Baia Mare şi-au dat drumul la joc, reuşind să intre în avantaj la pauză, avantaj care s-a menţinut, cu mici fluctuaţii, până la final.

Cu toate acestea, antrenorul celor de la HCM Baia Mare, Costică Buceschi a declarat că meciul HCM Baia Mare a fost unul slab, cu multe greşeli care vor trebui reparate pentru meciurile care vin, fie ele din campionat, fie din Liga Campionilor. Meciul s-a rupt, după cum a recunoscut toată lumea, în minutul 20 al primei reprize, când HCM Baia  Mare a revenit în joc după ce a fost condusă chiar şi la patru goluri, însă finalul a fost al HCM-ului. Un meci în care Barbara Arenhardt a fost în formă bună, un meci în care Alexandra Do Nascimento a fructificat aproape toate aruncările de la 7 m.

Un meci trăit la intensitate maximă de primarul Băii Mări, de prefectul judeţului, dar şi de către o parte din parlamentarii de Marmureş.

La finalul primei reprize, HCM conduce cu 16-12, după o revenire spectaculoasă a fetelor spre final. Oaspeţii au condus mai bine de jumătate din prima repriză, chiar şi la patru goluri diferenţă.

Partida este arbitrată de cuplul Dalibor Jurinovic şi Marko Mrvica (Croaţia). Observator EHF: Tomo Vodopivec (Slovenia).