Sportivii Universităţii „Vasile Alecsandri” din Bacău au ocupat locul I la Campionatul Naţional Universitar de Atletism pe Teren Acoperit

0
La acest campionat, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău a fost reprezentată de 13 studenţi

În zilele de 6 şi 7 februarie, la Bacău a avut loc Campionatul Naţional Universitar de Atletism pe Teren Acoperit. La această ediţie au participat 20 de universităţi, din care 18 universităţi au fost medaliate.

Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău a fost reprezentată de 13 studenţi anul acesta: Struţinschi Elena-Otilia, Lupaşcu Larisa, Popa George, Melnicescu Ioan-Andrei, Ursachi Sebastian, Perie Roxana, Botez Ana-Maria, Huzum-Vitan Andreea, Asmarandei Elena-Mihaela, Atănăsoaei  Cătălin-Constantin, Apachiţe Andrei-Alexandru, Trofin Andrei-Ciprian, Asmarandei Florin. Universitatea băcăuană s-a clasat pe locul I cu 4 medalii de aur, 3 medalii de argint şi 3 medalii de bronz. Locul al II-lea a fost ocupat de Universitatea din Craiova cu 4 medalii de aur şi  1 de bronz, iar locul al III-lea a fost acordat Universităţii „Ovidius” din Constanţa pentru 3 medalii de aur,  4 medalii de argint şi  2 de bronz.

Noul record naţional universitar a fost stabilit de către studentul Universităţii „Vasile Alecsandri” din Bacău, Facultatea de Ştiinţe ale Mişcării, Sportului şi Sănătăţii,,programul de stusii Sport şi performanţă motrică, anul I, Sebastian-Mihai Ursachi, la 400m plat (timp. 49.07). Studenţii Universităţii „Vasile Alecsandri” din Bacău care au urcat pe podiumul Naţionalelor Universitare sunt:

Locul I: Ursachi Sebastian Mihai, 400m/Record naţional universitar;

Struţinschi Elena Otilia, 800m; Atănăsoaei Cătălin-Constantin, 1500m;

Popa George Cosmin, Ursachi Sebastian Mihai, Atănăsoaei Cătălin Constantin, Trofin Andrei Ciprian,  Ştafeta 4x400m.

Locul II: Trofin Andrei Ciprian, 800m; Huzum-Vitan Andreea, greutate; Asmarandei Florin- Sebastian, greutate.

Locul III: Botez Anamaria Mădălina, 2.00 m, prăjină; Asmarandei Elena-Mihaela, 11.57m, greutate; Struţinschi Elena Otilia, Lupaşcu Larisa Ioana, Simiuc Lenuţa Petronela, Chelaru Iuliana, Ştafeta 4x400m.

Federaţia Română de Atletism a acordat Universităţii „Vasile Alecsandri” din Bacău  trofeul pentru cea mai valoroasă universitate.

Campionatul Naţional Universitar de Atletism pe Teren Acoperit a fost organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, prin Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar, în parteneriat cu  Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău, prin Facultatea de Ştiinţe ale Mişcării, Sportului şi Sănătăţii şi Federaţia Română de Atletism. Colaboratori au fost Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bacău şi Asociaţia Liga Studenţească din Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău.