,,ABC-ul emoţiilor”, proiect de prevenire a consumului de droguri pentru copiii din clasa I

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Proiectul se adresează copiilor cu vâsrte cuprinse ăntre 7 şi 9 ani FOTO Adevărul
Proiectul se adresează copiilor cu vâsrte cuprinse ăntre 7 şi 9 ani FOTO Adevărul

,,ABC-UL EMOŢIILOR” este un proiect de formare şi consolidare a abilităţilor emoţionale cu rol de factori de protecţie în prevenirea consumului de droguri, punând accent pe conştientizarea de sine, abilităţile de comunicare, gestionarea emoţiilor negative, abilitatea de a face faţă presiunii grupului şi de adoptare a deciziilor pentru o dezvoltare sănătoasă.

Ca şi proiectul ,,Cum să creştem sănătoşi”, ,,ABC-ul emoţiilor” s-a aflat, în anul şcolar anterior, tot în primul an de implementare la nivel naţional şi a înregistrat o cerere foarte mare în rândul cadrelor didactice şi al copiilor, de asemenea, cu rezultate extraordinare din punctul de vedere al numărului de copii participanţi cu vârste între 7 şi 9 ani – 21.633. Acesta a fost derulat de specialiştii ANA în 326 de şcoli, fiind informate 4961 de cadre didactice şi 4563 de părinţi, iar de sesiunile de formare au beneficiat 691 de profesori, care vor aplica în rândul copiilor activităţile proiectului.

Proiectul se adresează copiilor din clasele I si a II-a şi se centrează pe 5 teme principale:

1. Autocunoaştere /valorizare personală („Cine sunt eu?”);

2. Exersarea modalităţilor adecvate de gestionare a emoţiilor negative („Gestionarea emoţiilor negative”);

3. Abilităţi de comunicare asertivă şi de a face faţă presiunii grupului („Cum să spunem NU în situaţii dificile”);

4. Adoptarea deciziilor corecte pentru o dezvoltare sănătoasă („Alegeri responsabile”);

5. Importanţa relaţiilor interpersonale („Lumea mea”).

Şi în anul şcolar 2018-2019, specialiştii ANA urmăresc, prin derularea acestui proiect la nivel naţional, dezvoltarea emoţională a elevilor din clasele I şi a II-a, în vederea neînceperii sau întârzierii debutului consumului de droguri pentru aproximativ 14.100 de copii, creşterea nivelului de informare, educare şi conştientizare a unui număr de 28.200 de părinţi referitor la importanţa factorilor de risc şi de protecţie familiali legaţi de consumul de droguri, precum şi formarea unui număr de 705 de cadre didactice, în vederea implementării proiectului.

Călăraşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite