Ministrul Sanatatii a sunat desteptarea autoritatilor doljene
0Duminica dimineata, Daniela Bartos a gasit Prefectura Dolj aproape pustie
Autoritatile doljene si-au dat cu stangul in dreptul, ieri dimineata, in momentul in care la Prefectura judetului a sosit ministrul Sanatatii si Familiei, Daniela Bartos. Vizita reprezentantului guvernului a fost anuntata inca de saptamana trecuta, dar cu toate acestea organizarea primirii a lasat de dorit. Daniela Bartos a sosit la ora 7,40, cand la Prefectura doljeana nu era decat portarul, inevitabilul Eugen Georgescu, sef de cabinet al prefectului, si subprefectul de Dolj, Elena Serbanoiu. Aceasta era insa "ocupata" cu schimbarea si aranjarea toaletei in vederea intalnirii cu ministrul. Depasit de situatie, Eugen Georgescu a invitat-o pe Daniela Bartos in biroul sau, dupa care, disperat, a inceput sa dea telefoane in stanga si-n dreapta, chemandu-si sefii la munca. Morocanosi ca n-apucasera sa-si bea cafelutele acasa, mai marii judetului au inceput sa apara pe rand, nu inainte ca oaspetele sa mai zaboveasca minute bune in compania lui Georgescu. Mai intai a sosit prefectul Cornel Mondea, au urmat sindicalistii, iar cel din urma a fost presedintele Consiliului Judetean, Ion Voiculescu. Dupa aproximativ o jumatate de ora de discutii cu sindicalistii, delegatia s-a imbarcat in doua masini si au pornit spre comuna doljeana, Sadova, trecand in viteza pe langa Elena Dumitrascu, directoarea CAS Dolj, care abia atunci venea la intalnirea cu ministrul Sanatatii.























































