Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Roma. Pe cine va înfrunta în optimi

0

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro, după ce a învins-o pe cehoaica Marketa Vondrousova, a şasea favorită, cu 7-6 (7/1), 6-3, transmite Agerpres.

Sorana Cîrstea Arhivă

Sorana Cîrstea (34 ani, 32 WTA), cap de serie numărul 28, a obţinut victoria după o oră şi 37 de minute în faţa campioanei en titre de la Wimbledon.

Românca a fost condusă cu 5-3 în primul set, dar a reuşit să revină şi să trimită disputa în tiebreak, unde s-a impus clar, cu 7-1. Vondrousova (24 ani), numărul şase mondial, a câştigat primul ghem din setul secund, dar apoi Cîrstea a luat cinci la rând, obţinând victoria cu 6-3.

Cîrstea are acum 4-1 în confruntările cu Vondrousova, cea care o învinsese în turul anterior pe Ana Bogdan. Cehoaica a câştigat primul duel, desfăşurat în 2021, la Australian Open, cu 6-2, 6-4, în turul al treilea, dar apoi Sorana a obţinut patru victorii la rând, în 2022, în primul tur la Sankt Petersburg, cu 7-5, 3-6, 6-4, în 2023, în optimi la Miami, cu 7-6 (7/3), 6-4, şi anul acesta, în sferturi la Dubai, cu 2-6, 7-6 (7/1), 6-2.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 52.480 de euro şi 120 de puncte WTA.

În optimi, Cîrstea o va înfrunta pe americanca Madison Keys, care a trecut de brazilianca Beatriz Haddad Maia cu 6-4, 4-6, 6-3.

Cîrstea a câştigat ambele confruntări anterioare cu Keys (29 ani, 16 WTA), în 2019, la Madrid, în primul tur, cu 3-6, 6-4, 6-1, şi în 2023, în turul al doilea la Indian Wells, după ce americanca a abandonat la scorul de 6-1.