Nebunie: Leeds - Preston, 4-6, după 4-1!

0

Etapa a 9-a din liga a doua engleză a oferit, aseară unul dintre cele mai nebune meciuri din istoria competiţiei. Leeeds United a pierdut acasă cu 4-6 în faţa lui Preston, după ce gazdele conduceaui în minutul 39 cu 4-1!

Leeds s-a distrat cu adversarii în prima repriză. Culmea, Preston North End a deschis scorul în minutul 5, prin Parkin. Supărate, gazdele au pus tunurile pe adversari şi au marcat de patru ori în 24 de minute, Becchio (15), Bruce (20) şi Somma (27, 39). Imediat după golul patru, s-a rupt totul în echipa celor de la Leeds.

Acelaşi Parkin a marcat golul doi al lui Preston şi a dat semnalul unei revenirii de poveste. Oaspeţii şi-au copiat adversarii şi au marcat şi ei de patru ori în 25 de minute, prin Treacy (54), Davidson (58), acelaşi excelent Parkin (64) şi Hume (79).

Preston Noth End este una dintre echipele modeste din Championship, ocupând locul 20, cu doar nouă puncte din tot atâtea etape, în timp ce Leeds este pe locul 10.