Parcurs perfect pentru Elina Svitolina la Turneul Campioanelor: trei victorii din tot atâtea posibile

0

Elina Svitolina (7 WTA) nu s-a dezminţit şi, vineri, a ajuns la trei victorii din tot atâtea meciuri posibile la Turneul Campioanelor, competiţie care se află în faza grupelor.

Sportiva din Ucraina s-a impus în faţa americancei Sofia Kenin (13 WTA), scor 7-5, 7-6, după un meci de două ore şi 12 minute. Şi, chiar dacă avea deja asigurată calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor, după primele două etape, Elina Svitolina a depus efort pentru încă o victorie.

Interesant este că sportiva ucraineană s-a calificat în penultimul act al competiţiei, fără set pierdut la turneul de la Shenzhen. Mai departe, Elina Svitolina se va duela cu Belinda Bencic (8 WTA), în vreme ce, în cealaltă semifinală, învingătoarea dintre Simona Halep (4 WTA) şi Karolina Pliskova (2 WTA) se va întâlni cu liderul mondial Ashleigh Barty.