Nadal, a 20-a victorie consecutivă în acest an şi a cincea finală la Indian Wells. Americanul Taylor Fritz, adversarul din finală

0
Rafael Nadal

Spaniolul Rafael Nadal, locul 4 mondial, l-a învins pe compatriotul său mai tânăr Carlos Alcaraz, locul 19 mondial, în semifinale la Mastersul 1000 de la Indian Wells.

Nadal, 35 de ani, s-a impus în faţa lui Alcaraz, 18 ani, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, după trei ore şi 12 minute.

Pe parcursul meciului s-au înregistrat rafale puternice de vânt, iar Nadal a cerut ajutorul fizioterapeutului în setul trei, din cauza unor dureri la pectorali.

În finală, conform news.ro, Nadal va juca împotriva americanului Taylor Fritz, cap de serie 20, care a trecut de rusul Andrei Rublev, cap de serie 7, scor 7-5, 6-4, într-o oră şi 50 de minute.

Nadal a câştigat la Indian Wells în 2007, 2009 şi 2013. Dacă se va impune în finală, îl va egala pe Novak Djokovici la titlurile de Masters 1000 - 37.