Liga Campionilor revine: Brigadă românească la marele meci al serii, în sferturi

0
Istvan Kovacs

Pauza internaţională, în care primele reprezentative au jucat fie în calificările pentru CM 2022, fie meciuri de verificare, a trecut. De acum, atenţia se va muta pe competiţiile rezervate cluburilor.

Cea mai tare competiţie intercluburi din lume revine, diseară, cu primele partide din sferturi. Şi cu o brigadă din România delegată la marele meci de pe „Ettihad Stadium“: Manchester City - Atletico Madrid.

Aici, centralul Istvan Kovacs (37 de ani) va fi ajutat de asistenţii Vasile Florin Marinescu şi Ovidiu Artene. La camera VAR (arbitraj video) se vor afla italienii Paolo Valeri şi Massimiliano Irrati.

La actuala ediţie a Ligii, Kovacs a fost delegat la trei partide din faza grupelor: Şahtior - Inter (0-0), Club Brugge - Man. City (1-5) şi Seville - Lille (1-2).

Astăzi, ora 22.00

*Man. City - Atl. Madrid

Digi Sport 1, Orange Sport 1, Look Sport+

*Benfica - Liverpool

Digi Sport 2, Orange Sport 3, Look Sport

Partidele retur sunt programate pentru data de 13 aprilie.

Mâine, ora 22.00

*Chelsea - Real Madrid

*Villarreal - Bayern

Partidele retur sunt programate pentru data de 12 aprilie.

Tabloul semifinalelor

*27 aprilie: Man. City / Atletico - Chelsea / Real

*4 mai: Chelsea / Real - Man. City / Atletico

*27 aprilie: Benfica / Liverpool - Villarreal / Bayern

*4 mai: Benfica / Livepool - Villarreal / Bayern

Finala Ligii Campionilor se va juca pe „Stade de France“, la Paris, la data de 28 mai.