Halep - Sorana Cîrstea, posibil duel, la Madrid: Româncele şi-au aflat primele adversare

0
Halep

Simona revine în turneul pe care l-a câştigat în două rânduri, în 2016 şi în 2017, având şi două finale pierdute, în 2014 şi în 2019. „Sori“, în schimb, are două prezenţe în sferturi, în precedentele nouă participări.

Madrid Mutua Open porneşte la drum, începând de joi, cu meciurile de pe tabloul principal. Până atunci, sunt în desfăşurare calificările.

România a avut trei sportive în tururile preliminare - Jaqueline Cristian a fost învinsă deja, după „Adevărul“ a scris aici - în timp ce pe tabloul principal au intrat Simona Halep (3 WTA) şi Sorana Cîrstea (58 WTA). „Sori“ a fost răsplătită astfel de Ion Ţiriac, patronul turneului, pentru performanţa de la Istanbul Cup.

Astăzi, s-au tras la sorţi partidele de pe tabloul principal. Şi putem asista la un duel Halep - Cîrstea, dacă cele două îşi vor câştiga meciurile până în sferturi.

În turul I, „Simo“ se va duela cu Sara Sorribes Tormo (Spania) pe care a învins-o în singura întâlnire de până acum: 6-4, 6-0 la French Open 2020.

Sorana Cîrstea va avea o misiune mult mai dificilă, în runda inaugurală, fiindcă o va întâlni pe americanca Jessica Pegula (33 WTA). Aceasta a atins sferturile la Australian Open 2021. „Sori“ şi Pegula au câte o victorie în meciurile directe. Românca s-a impus, în 2011, la Midland, scor 7-6, 6-3. În 2015, în acelaşi turneu, Pegula (27 de ani) a câştigat cu 6-3, 6-3.

Halep, posibil traseu la Madrid Mutua Open

*Turul I: Sara Sorribes Tormo (46 WTA)

*Turul II: Linette (48 WTA) / Zheng (57 WTA)

*Optimi: Mertens (16 WTA) / Rybakina (22 WTA) / Zhang (44 WTA)

*Sferturi: Sabalenka (7 WTA) / Azarenka (15 WTA) / Alexandrova (32 WTA) / Pegula (33 WTA) / Kasatkina (37 WTA) / Cîrstea (58 WTA)

*Semifinale: Osaka (2 WTA) / Pliskova (9 WTA) / Brady (14 WTA) / Gauff (35 WTA)

*Finală: Barty (1 WTA) / Muguruza (13 WTA) / Swiatek (17 WTA) / Kerber (26 WTA)