FCSB a fost la un pas de dezastru. Echipa lui Gigi Becali, umilită pe teren propriu în Europa League

0

Plecată cu un avantaj de 3 goluri obţinut în meciul tur, diferenţă ce trebuia să fie mai mult decât liniştitoare, FCSB a tremurat serios pentru califcarea în turul 3 preliminar al Europa League

FCSB a fost învinsă, joi, pe teren propriu, meci jucat la Giurgiu, 3-2 (3-1), de Alaşkert Erevan, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al Ligii Europa. Din fericire pentru vicecampioana României, FCSB s-a impus în prima manşă cu 3-0 şi s-a calificat în faza următoare, unde va întâlni pe Mlada Boleslav (Cehia).

Golurile au fost marcate pentru gazde de Tănase '10 (p) şi Coman '59, în timp ce pentru armeni au înscris Marmentini '23, '28 (p) şi Galvao '45

La adăpostul avantajului de 3 goluri din meciul tur, jucătorii de la FCSB au început partida foarte relaxaţi. Mai mult, în minutul 10 bucureştenii au deschis scorul prin Tănase, care a transformat p lovitură de la 11 metri şi nimic nu prevestea ce avea să urmeze până la pauză.

În doar 5 minute, oaspeţii au întors rezultatul. În minutul 23, Marmentini a împins balonul în poartă după o eroare a portarului Vlad, pentru ca în minutul 28 Bălaşa să îl faulteze dîn postură de ultim apărător pe Galvao şi a văzut cartonaşul roşu. Arbitrul a considerat greşit că infracţiunea a fost în careu şi a dictat penalti, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Marmentini. Finalul reprizei a adus haosul în tabăra celor de la FCSB. Marmentini a dus scorul la 3-1 şi echipa s-a mai avea nevoie de un singur gol pentru a obţine calificarea

Cu spatele la zid, FCSB şi-a revenit în repriza a doua, Coman, servit foarte bine de Vână, a redus din handicap, pentru ca emoţiile ratării caificării să se mai risipească în minutul 63, când echilibrul numeric de pe teren s-a refăcut după ce Marmentini a fost eliminat.

FCSB: Vlad - Belu, Bălaşa, Cristea, Stan (Salomao '46) - Filip, Ov. Popescu, Vînă - Oaidă, Tănase (Planici '82), Moutinho (Coman '24). Antrenor Bogdan Andone;

Alaşkert: Canciarevici - Voskanian, Mkoian, Işkanian, Dagbaşian - Grigorian, Thiago Galvao (Tankov '68), Hairapetian (Şahinian '68) - Coelho Andrade, Marmentini, Nenadovici (Gadimian '75). Antrenor Abraham Kaşmanian.

Cartonaşe galbene: Oaidă '57, Cristea '68 / Işkanian '30, Hairapetian '45+2

Cartonaşe roşii: Bălaşa '27 / Marmentini '63 (p)