Cornel Dinu, exploziv: S-a dezlănţuit la televizor după „măcelul“ de la Craiova

0
Cornel Dinu
Cornel Dinu

Partida care a încheiat etapa cu numărul 12, CS U Craiova - Academica Clinceni, s-a transformat într-o veritabilă demonstraţie de forţă pentru gazde.

Iar asta pentru că trupa pregătită de Laurenţiu Reghecampf n-a avut milă cu ultima clasată din Liga I. La care a fost instalat excentricul Ionuţ Chirilă (55 de ani) de patru etape.

Ca de obicei, în momentul numirii sale în funcţie, Chirilă a promis marea cu sarea. Acum, după patru runde, bilanţul său la Clinceni arată aşa: 1 egal, 3 înfrângeri, golaveraj: 4-11! Iar luni seară, Academica a fost sfâşiată de Craiova, pierzând cu 0-5! După acest ultim rezultat, Cornel Dinu, prezent în studioul Telekom Sport, l-a făcut praf pe antrenorul Clinceniului.

Ce a spus Cornel Dinu?

Chirilă a văzut alt meci. Nu e el de vină. De vină e... E un delir ce vorbeşte, dar nu e el de vină...

*Uitaţi-vă la diferenţa dintre Reghecampf, câtă precizie, exactitate în ce spune, şi turuiala asta a antrenorului Clinceniului. O mare greşeală e schimbarea lui Poenaru (n.r. - Ilie Poenaru, care a plecat de la Clinceni la Gaz Metan). Să te apuci să spui că ai jucat fantastic 15 minute, înseamnă că nu te-ai uitat la meci!

*Nu poţi să te duci să joci la Craiova şi să joci, nu ştiu dacă poţi spune ostentativ, într-un 4-4-2 deschis, care duce la un raport al ocaziilor de 11-2 pentru Craiova. Cine-l ia în serios pe Chirilă?

Ce a spus Ionuţ Chirilă după 0-5 cu Craiova?

*Nu-mi explic cum am jucat excepţional 15 minute, am controlat jocul, apoi am căzut. Nu prevedea nimeni acest dezastru. În loc să murim ca un bolnav de cancer, uşor-uşor, noi am făcut infarct. Parcă ne-a împuşcat cineva din elicopter.

Nu poţi să ai 15 minute o posesie excepţională, apoi să nu exişti. Un rezultat normal, diferenţă de valoare clară. Am spus, Craiova poate alinia trei echipe de play-off. Am pierdut mijlocul terenului. Le-am spus ca să avem o şansă azi, trebuie să avem o circulaţie superioară meciurilor trecute. Dacă reuşeam, puteam duce jocul. Am reuşit asta 15 minute.

16. Clinceni 12 0 3 9 9-28 3

*Primele şase clasate, la finalul sezonului regulat, merg în play-off, iar locurile 7-16 ajung în play-out.