Ce păcat! CFR Cluj a încheiat neînvinsă dubla cu Sevilla, dar a ratat optimile Europa League: a avut gol anulat de VAR!

CFR Cluj nu a pierdut în faţa Sevilliei, însă a ratat calificarea în optimile Europa League, după o remiză albă, joi, pe stadionul Ramon Sanchez-Pizjuan (1-1 în tur, la Cluj). Echipa lui Dan Petrescu a trimis mingea în poartă în ultimele minute ale partidei, însă golul a fost anulat cu VAR pentru un henţ al lui Lacina Traore.

Ştiri pe aceeaşi temă

Echipa lui Dan Petrescu a ajuns în careul Sevillei în start de meci, cerând în zadar penalty după un contact dintre Omrani şi Diego Carlos. Arbitrul letonian nu a fost însă impresionat de căderea francezului, iar gazdele au preluat cu uşurinţă frâiele jocului, dominând-o pe CFR cu posesie zdrobitoare, de peste 70%. Abia dincolo de minutul 15, CFR-ul a reuşit să întrerupă seria atacurilor echipei lui Lopetegui, apropiindu-se de poarta adversă. Antrenorul campioanei României a fost nevoit să facă o primă schimbare încă din minutul 27, când Burcă s-a accidentat, după un duel cu acelaşi Diego Carlos, Dan Petrescu trimiţându-l în teren pe Boli. Arlauskis a fost din nou providenţial în poartă, iar şansa a fost de partea ardelenilor, CFR Cluj rezistând astfel până la pauză atacurilor sufocante ale echipei cu cele mai multe trofee câştigate în Europa League (5). CFR-ul a încheiat în atac prima repriză, cu o ocazii importante pentru Djokovici, Păun şi Boli.

CFR Cluj şi-a arătat colţii în repriza secundă, portarul Sevilliei fiind aproape să îşi îngroape echipa în minutul 61, după un şut tare al lui Păun, scăpând mingea înspre Traore. Ivorianul nu a fost însă pe fază şi nu a reuşit o reluare corectă. Sevilla a apăsat acceleraţia, iar în minutul 71, a fost rândul gazdelor să ceară penalty, pentru un presupus henţ. Din nou, arbitrul a indicat joc corect. Suspansul a continuat, clujenii sperând până în ultimul moment la înscrierea golului calificării, la capărul unei reprize bune de joc: în minutul 86, Păun a trimis mingea în poartă din afara careului, clujenii au sărbătorit, însă golul a fost anulat la reluarea VAR, pentru că balonul îl atinsese în mână pe Lacina Traore. Nervii au cedat, primul avertizat - cu cartonaş galben - fiind chiar Dan Petrescu. Campioana României a rămas în zece oameni în primul minut al prelungirilor, când Bordeianu a văzut al doilea galben, însă până la finalul celor şase minute de prelungire nu s-a mai înscris.

În meciul tur, CFR Cluj a remizat cu Sevilla, 1-1, golul înscris în deplasare de andaluzi fiind decisiv pentru calificarea în faza următoare a competiţiei. Ciprian Deac a deschis atunci scorul pentru campioana României, în minutul 59, din penalty, Sevilla egalând în minutul 82, prin El Nesyri.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: