CNPAC, de Ziua Internaţională a Copilului: „Ne dorim o societate în care toţi copiii să fie protejaţi de orice formă de violenţă”
0
Ziua Internaţională a Copilului este un nou prilej de a vorbi despre drepturile copiilor, de a pune pe tapet problemele cu care se confruntă. Chiar dacă instituţiile statului, dar şi ONG-urile în domeniul protecţiei copilului depun eforturi pentru a proteja şi ajuta copiii, numărul celor abuzaţi este mare.
Potrivit datelor Ministerului Sănătăţii, Muncii şi Protecţiei Sociale privind evoluţia cazurilor de violenţă, neglijare, exploatare şi trafic al copilului, în anul 2019, au fost înregistraţi peste 9.000 de copii victime, iar în 2020 - în jur de 7000.
Deşi foarte mulţi copii continuă să fie afectaţi de violenţă, este încurajator faptul că, în ultimii ani, profesioniştii din cadrul sistemului de protecţie a copilului şi-au consolidat capacităţile de identificare a cazurilor şi au scos din anonimat mii de copii victime sau martori ai diverselor forme de violenţă şi neglijare. Acest lucru se datorează inclusiv faptului că, începând cu anul 2014, au fost puse în aplicare Instrucţiunile privind mecanismul intersectorial de cooperare pentru identificarea, referirea, evaluarea, asistenţa şi monitorizarea copiilor victime şi potenţiale victime ale violenţei, neglijării, exploatării şi traficului (Hotărârea Guvernului nr. 270 din 08.04.2014).
Ne dorim o societate în care toţi copiii să fie protejaţi de orice formă de violenţă, iar acest lucru este posibil prin eforturi comune. Prevenirea este crucială, întrucât pot fi evitate consecinţele grave ale violenţei asupra copilului, dar şi a întregii societăţi. În acest context, CNPAC constată că acţiunile autorităţilor de prevenire a fenomenului nu sunt realizate eficient, şi anume: lipsa planului de acţiuni privind realizarea Strategiei intersectoriale de dezvoltare a abilităţilor şi competenţelor parentale pentru anii 2016-2022; atât programele de educaţie parentală, cât şi cele de dezvoltare a rezilienţei copiilor faţă de abuz, sunt organizate sporadic şi pentru un număr mic de beneficiari, cu suportul ONG-lor; programele de instruire continuă a specialiştilor din cadrul echipelor multidisciplinare sunt subdezvoltate şi, la fel, sunt realizate, preponderent, de organizaţiile neguvernamentale.
Cu regret, constatăm că există lacune şi la capitolul accesului copiilor victime ale diverselor forme de violenţă la servicii de reabilitare. Potrivit sondajului privind violenţa împotriva copiilor şi tinerilor (2019), doar circa 8 la sută dintre copiii cu vârsta între 13 şi 17 ani, care au trecut prin violenţă fizică, au beneficiat de servicii de asistenţă. Datele aceluiaşi studiu relevă că, doar 3 din 5 fete (59,2%) şi mai puţin de jumătate din băieţi (44,7%), care au fost supuşi violenţei sexuale, au spus cuiva despre experienţa lor. Datele oficiale arată că doar 5 din 10 copii, care au nevoie de plasament de urgenţă din cauza violenţei, sunt plasaţi în servicii de tip familial.
Centrului Naţional de Prevenire a Abuzului faţă de Copii are capacitatea de a oferi anual asistenţă specializată pentru aproape 400 copii victime şi familiile acestora, din sursele donatorilor. Raportat la numărul de cazuri înregistrate anual, accesul copiilor la servicii este unul foarte redus. Datele prezentate reconfirmă că lipsa serviciilor specializate determină perpetuarea violenţei şi consecinţe grave pentru mii de copii, pe termen lung.
În contextul Zilei Internaţionale a Copilului, apelăm către autorităţile naţionale:
- Să urgenteze aprobarea Planului de acţiuni pentru realizarea Strategiei intersectoriale de dezvoltare a abilităţilor şi competenţelor parentale pentru anii 2016-2022 şi să asigure punerea în aplicare a acestuia, alocând suficiente resurse;
- Să asigure programe de dezvoltare a rezilienţei copiilor faţă de violenţă, neglijare, exploatare şi trafic în toate instituţiile de învăţământ;
- Să fie create servicii specializate de reabilitare a copiilor victime ale violenţei, neglijării, exploatării şi traficului, accesibile la nivel raional/ municipal;
- Să fie create suficiente servicii de plasament temporar de tip familial pentru copii
Apelul CNPAC vine să sensibilizeze autorităţile în vederea respectării obligaţiilor de protecţie a copiilor faţă de abuzuri şi neglijare, pe care şi le-a asumat, prin aderarea la Convenţia ONU cu privire la Drepturile Copilului.