Lăcomia primarului care şi-a tras fiul şi nora în afacerile penale. Acuzat că a furat până şi toaca de la biserică

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un primar din judeţul Vaslui care şi-a pierdut funcţia după ce a fost declarat incompatibil, a fost condamnat alături de fiul, iar într-un alt dosar este judecat alături de noră. La alegerile locale, edilul nu a mai avut drept să candideze însă şi-a trimis fiul-inculpat în lupta electorală, însă fără succes.

Gelu Pecheanu, fostul primar al comunei Drânceni, din judeţul Vaslui, a reuşit ”performanţa” de a-şi implica în afacerile penale atât fiul, cât şi nora. Zilele trecut, fostul edil a fost condamnat de Judecătoria Huşi la doi ani de închisoare cu suspendare pentru săvârşirea infracţiunii de folosirea funcţiei pentru favorizarea unei persoane. 

El a fost obligat să respecte un program de supraveghere timp de trei ani, perioadă în care va trebui să presteze şi 60 de zile de muncă neremunerată în cadrul primăriei sau la şcoala din sat. 

Fiul acestuia, Bogdan, a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare, tot sub supraveghere, pentru complicitate. 

Gelu Pecheanu, primar al comunei Drânceni din 2008, a fost acuzat că a încheiat un contract de concesiune cu întreprinderea individuală ce aparţine fiului său, prin care a concesionat din domeniul privat al comunei suprafaţa de 75,22 ha păşune, cu 25 lei/ha anual. 

Pentru suprafaţa de teren fiul primarului a primit de la APIA subvenţii în valoare de 94.000 lei. Procurorii au invocat că în realitate afacerea era administrată de primar. 

În faţa judecătorilor, primarul s-a apărat afirmând că exista o hotărâre a consiliului local şi că el nu se putea împotrivi acestei decizii. Apărările sale nu au convins nici judecătorii, nici electoratul din comună. Pentru că nu a mai avut dreptul să candideze, Pecheanu, numit administrator al comunei, după ce a fost demis, şi conducând de facto instituţia, şi-a convins fiul să candideze el pentru funcţia de primar. 

Şi-a convins şi colegii de PSD să-i susţină fiul, deşi acesta era inculpat şi tocmai urma să primească sentinţa. Cum pe lângă dosarul în care era inculpat alături de fiu, Gelu Pecheanu mai este judecat într-un dosar alături de nora sa, pe care ar fi angajat-o fictiv într-un proiect cu fonduri europene, localnicii nu au mai fost uşor de convins pentru a le acorda votul, astfel că fiul a pierdut alegerile. 

În timpul campaniei electorale, Gelu Pecheanu a fost în centrul unui alt scandal de pomină fiind acuzat că ar fi furat toaca de la biserică, după ce a descoperit că numele său este scris pe ea. 

Pus în faţa faptului împlinit, acesta a recunoscut că toaca de la biserică se află în biroul său de la primărie, însă a invocat că aceasta i-ar fi fost adusă de muncitorii care au lucrat la biserică. Ulterior, Pecheanu a predat toaca Bisericii, în baza unui proces verbal. Înainte de alegeri, el a declarat că, în ciuda superstiţiei că numele scris pe toacă este urmat de ghinion, în cazul său lucrurile ar fi stat invers. 

Vă mai recomandăm să citiţi:

Cum ajung fetele taţilor din primării şefe-fantomă peste fonduri UE. Cazul primarului care şi-a angajat nora şi pe fiica contabilului să le gestioneze

Primarul vasluian care ameninţa că va pleca la cules căpşuni în Spania, din cauza salariului mic, găsit incompatibil de ANI

Mai multe pentru tine:
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Marina Voica, grav afectată de criza apei din Prahova: „La 89 de ani, mă spăl la lighean. Nespălată tot nu rămân!” Orașul Breaza e paralizat: „Au externat bolnavii!”
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Cine o "sapă" zilnic pe Prinţesa Kate? E o înaltă trădare! Şi nu, nu e vorba de Meghan Markle
Ultimele cuvinte ale Roxanei Moise către antrenoarea sa, înainte de a pierde lupta cu cancerul: „Eu o să mă fac bine. O să vedeți”
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Nu cumpăra nimic înainte să vezi acest top 10 electrocasnice 2025 – cele mai bune alegeri pentru casă și cadouri de sărbători