Regăsirea handbalistelor ucrainene de la Târgu Jiu cu familiile lor refugiate. „Revederea a fost cu multe lacrimi“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ira este fericită pentru mama şi fratele ei au ajuns cu bine în România        Foto: Facebook/Ira Zinatullina

Anna Ivanenko şi Ira Zinatullina, handbaliste din Ucraina care joacă la echipa CSM Târgu Jiu, s-au reîntâlnit, zilele trecute, cu familiile lor care trăiau în Kiev, capitala bombardată în prezent de armata rusă.

cele două sportive au fost puternic afectate în ultimele două săptămâni de situaţia din ţara lor şi de faptul că familiile lor erau în pericol. „Le-am pus la dispoziţie locuinţe şi, de asemenea, le vom asigura hrana necesară. Sportivele noastre sunt acum mult mai liniştite şi ne bucurăm că am reuşit să reîntregim familiile“, a spus Robert Bălăeţ, directorul Clubului Sportiv Municipal (CSM) Târgu Jiu.

Ascuns în cadă de teama bombelor

Ira Zinatullina are doi fraţi, unul în vârstă de şapte ani, care a ajuns la Târgu Jiu alături de mama sa, şi un alt frate de 22 de ani, care a rămas în Ucraina.  „Mă bucur mult că au ajuns cu bine şi că sunt lângă mine, în siguranţă şi în pace. Revederea cu mama şi cu fratele a fost cu multe lacrimi. Acasă, în continuare este război şi mă gândesc în fiecare zi la fratele meu, cu care vorbesc mereu la telefon“ , a povestit Ira Zinatullina.

Sportiva a mai relatat că fratele său mai mic se ascundea în cadă de teama bombelor. „Au stat într-o zonă mai liniştită, dar se auzeau bombele şi rachetele, iar în oraş, când ieşeau din casă, se simţea mirosul de praf de puşcă. Într-o seară, o bombă a căzut mai aproape de locuinţă şi s-a speriat. A fugit în cadă şi şi-a pus mâinile la urechi ca să nu audă“, spune sportiva ucraineană.

Au trecut pe jos graniţa

Familia Irei a ajuns cu dificultate în România. „Au plecat cu trenul. La gară era o aglomeraţie foarte mare, deoarece erau mulţi oameni care doreau să plece. Au venit până într-un oraş de lângă graniţă, după care au trecut pe jos graniţa. A fost greu să ajungă până la mine, dar acum sunt bine“, a mai povestit sportiva.

Ira a susţinut examenul de Bacalaureat în Târgu Jiu şi a reuşit să-l promoveze cu brio, iar acum vrea să obţină cetăţenia română şi să se înscrie la facultate. Visul său este să joace pentru naţionala de handbal a României.

Vă recomandăm să citiţi şi

Un nou transport cu donaţii a plecat din Gorj către Ucraina

Care sunt primele semne de depresie. „Se poate ajunge la pierderea completă a independenţei funcţionale“

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită