O cabană s-a făcut scrum în câteva minute după un scurtcircuit electric

0
Publicat:

Un incendiu puternic a izbucnit marți dimineață la o cabană aflată la câțiva kilometri de Pitești. Flăcările au mistuit rapid construcția de lemn. Din fericire, nimeni nu se afla în clădire.

Cabana s-a făcut scrum. FOTO ISU Argeș

Este vorba de o cabană construită din lemn, aflată localitatea Călinești.

Ar fi vorba despre o construcție de aproximativ 70 mp. Flăcările s-au propagat cu repeziciune la întreaga construcție. Au intervenit pompierii pentru stingerea incendiului și asigurarea primului ajutor calificat la nevoie”, explică Inspectoratul pentru Situații de Urgență Argeș.

Cabana a ars in totalitate. FOTO ISU Argeș

Cabana nu era locuită. Construcția a fost distrusă. 

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost un scurtcircuit electric”, mai precizează ISU Argeș.

Flăcările s-au propagat rapid. FOTO ISU Argeș

Amintim că, în urmă cu câteva zile, un incendiu cauzat de explozia unei butelii a provocat dezastru la o cabană din Neamţ. Dincolo de pagubele materiale extrem de consistente, o femeie a suferit arsuri.

Iar în urmă cu câteva luni, un incendiu violent a mistuit restaurantul unei unități de cazare din localitatea Izvoranu, județul Buzău. Flăcările au distrus întreaga clădire din lemn în doar câteva zeci de minute.

Mai multe pentru tine: