Italianul care spăla banii Mafiei în România, condamnat pentru ucidere din culpă. „Pe băiatul meu nu-l aduce nimeni înapoi”

0
Publicat:

Curtea de Apel Pitești a dat hotărârea definitivă în dosarul în care Nicola Inquieto, italianul care spăla banii Mafiei în România, a fost acuzat de ucidere din culpă, în urma unui accident de muncă mortal petrecut în șantierul firmei sale.

Nicola Inquieto a fost condamnat pentru ucidere din culpă Foto: Arhivă

Un tânăr, în vârstă de 24 de ani, a murit în 2016, în timp ce lucra la șantierul de blocuri al omului de afaceri Nicola Inquieto.

Marți, 8 octombrie, judecătorii Curții de Apel Pitești au decis ca italianului Nicola Inquieto să fie condamnat la 3 ani și 11 luni de închisoare pentru ucidere din culpă, în timp ce Nicolae Diaconu, șeful de șantier, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare. Șeful de șantier trebuie să presteze și 90 de zile muncă neremunerată în folosul comunităţii.

Instanța a stabilit daune morale de 100.000 euro pentru tatăl victimei, obligaţie de plată stabilită în sarcina inculpatului Nicolae Diaconu. Tot el trebuie să îi plătească și fratelui victimei 60.000 de euro.

De asemenea, Nicola Inquieto, firma sa, SC Daniela Construcții SRL, și șeful de șantier trebuie să achite 100.000 de euro daune morale și către mama victimei.

Decizia instanței este definitivă, dar familia victimei suferă în continuare. „Dar pe băiatul meu nu-l aduce nimeni înapoi”,a declarat Mădălina Preda, mama victimei, pentru Jurnalul de Argeș.

Tânărul a murit sub privirile îngrozite ale tatălui şi fratelui său

Pe 17 august 2016, Marius Virgil Vasile a murit la doar 24 de ani după ce a căzut de pe o macara pe beton. Tânărul lucra ca dulgher la firma italianului, pe şantierul din Găvana, și făcea zilnic naveta din Dâmbovița.

Conform procurorilor, Nicola Inquieto și șeful de șantier Nicolae Diaconu au dispus utilizarea macaralei „deşi societatea nu avea angajat RSVTI şi nici nu avea contract de prestări servicii cu o persoană juridică autorizată de ISCIR pentru astfel de activităţi, acceptând utilizarea şi repararea ocazională a acesteia de către personal neinstruit”.

Pe 17 august 2016, manevrarea macaralei cu ajutorul telecomenzii pentru coborârea la sol a panourilor metalice a fost făcută chiar de către Marius Vasile. La un moment dat, cablul de tracţiune al macaralei a sărit de pe utilaj, iar tânărul, deşi nu avea instruirea necesară, a fost nevoit să urce pe macara pentru a pune cablul la loc. După mai puţin de un minut a fost văzut căzând de la 15 metri, lovindu-se de placa de beton de la baza macaralei. Impactul de la înălţime i-a fost fatal bărbatului, care a murit sub privirile îngrozite ale tatălui şi fratelui său, şi ei muncitori pe şantierul lui Inquieto.

Italianul Nicola Inquieto a fost condamnat în 2021, de Curtea de Apel din Napoli, la 14 ani de închisoare pentru apartenență la organizația mafiotă Camorra. Acesta se află încarcerat în Penitenciarul din Augusta (Italia).

Mai multe pentru tine:
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Dincolo de mitul eroilor din aer: povestea reală din „Top Guns: The Next Generation”. „Documentarul îți oferă șansa să mergi în pantofii lor mai mult decât un film“
Acuzată că poartă genți de lux, dar că nu-și ajută tatăl aflat la azil! Ion Cassian o apără pe Irina Columbeanu: „Nu-i duceți grija lui Irinel, are șifonierul plin cu...!”
Prințul renegat, un libidinos notoriu! Apela la angajații de la Palat să facă rost de femei și-și dorea ”blonde și balerine”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Tânăra de 16 ani care a întors toate scaunele la „Vocea României” încă de la primele note. Smiley: „Eu nu am mai auzit niciodată așa ceva”
Cine este Bogdan Boitor, noul iubit al Ilincăi Vandici. În ce oraș din România a dus-o pe vedetă în vacanță
Puterea unui simplu „da“
Exclusiv! Acasă la Chef Alexandru Sautner. Juratul "Chefi la cuțite" ni le prezintă pe fetele care-l împlinesc ca soț și tată
Cea mai bună băutură pentru digestie. Dr. Adina Alberts o recomandă. Este ideală și pentru cei care vor să slăbească: „Nu are niciun fel de zaharuri”