Anchetă la Poliţia Bihor după ce un agent a bruscat şi încătuşat un bărbat care a sunat la 112. Ce reclamase victima

0
Publicat:

Un poliţist din Bihor este cercetat disciplinar, dar s-a ales şi cu o plângere penală pentru purtare abuzivă, din partea unui bărbat pe care l-a bruscat şi încătuşat după un apel al acestuia la 112.

Poliţistul l-a îngenunchiat şi încătuşat pe bărbatul care a sunat la 112. Foto: arhiva adevarul.ro

Incidentul s-a petrecut pe 22 februarie, în satul Cacuciu Vechi unde un localnic a sunat la 112, solicitând  verificarea unor transporturi de balast dubioase,  care trecuseră prin faţa casei sale. Anterior, bărbatul, Cosmin Săteanu, reclamase situaţia şi la Primărie, în două rânduri, chiar, cerând totodată să se ia măsuri pentru că vibraţiile generate de camioanele încărcate cu pietriş, care traversau drumul comunal lat de doar 3 metri, distrug casele. Însă nu a primit niciun răspuns. 

În loc să verifice sesizarea lui Săteanu, şeful de Post din comuna Auşeu, agentul șef adjunct Florin Ianc, şeful Postului de poliţie Auşeu, i-a reproşat acestuia că şi-a parcat maşina în stradă, i-a cerut să se legitimeze, deși îl cunoștea, iar în final, cu toate că bărbatul și-a prezentat actul de identitate, împreună cu ceilalți doi polițiști, l-a amendat, după cum relatează publicaţia ebihoreanul.ro.

Bărbatul a filmat întreaga scenă, susţinând că, în timp ce completa procesul-verbal, șeful de Post a devenit şi provocator. Văzând că este doar în şlapi, l-a călcat pe picior. Din reflex, omul l-a împins, moment în care a fost îngenunchiat, lovit şi încătuşat.

Dosar penal şi disciplinar

Pe marginea acestui caz, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, comisarul-șef Alina Fărcuța, a comunicat marți că șeful instituției, chestorul Alin Haniș, a dispus efectuarea de verificări prin Biroul de Control Intern şi, ca urmare a plângerii făcute, luni, de bihoreanul agresat de poliţist, în caz s-a deschis şi un dosar pentru purtare abuzivă

La data de 4 martie, ca urmare a unei sesizări primite de IPJ prin poșta electronică de la bărbatul de 55 de ani din localitatea Cacuciu Vechi, a fost întocmit un dosar penal în cadrul căruia sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de purtare abuzivă, urmând a fi înaintat spre competentă cercetare și soluționare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Aleșd”, a informat purtătorul de cuvânt al Poliției Bihor.

Mai multe pentru tine:
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Horoscop marți, 9 decembrie. Racii au discuții aprinse în cuplu, iar Peștii vor să fie remarcați la locul de muncă
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Felicitarea regală a anului: Familia Princiară din Monaco strălucește în atmosfera de Crăciun
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat