Casa ororilor în Austria. O româncă i-a înfipt un cuţit în stomac unei femei pe care-o îngrijea şi apoi a plecat să fumeze o ţigară

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO stiridiaspora.ro

O îngrijitoare româncă, în vârstă de 40 de ani, a fost găsită vinovată vineri, 8 octombrie, de tentativă de crimă în Austria. Femeia ar fi încercat să o ucidă pe pensionara de care avea grijă, în vârstă de 51 de ani, lovind-o de mai multe ori cu două cuţite.

Rudele unei pensionare de 51 de ani din localitatea austriacă Albrechts au alertat Poliţia după ce au fost sunate de femeie, care le-a strigat „O să mă omoare!” Victima este paralizată la pat şi era îngrijită de o femeie de 40 de ani din România.

Rudele au găsit-o pe pensionară într-o baltă de sânge din cauza numeroaselor tăieturi de cuţit pe care le suferise. Poliţiştii au preluat-o în custodie pe îngrijitoarea din România, care a fost ulterior internată într-o clinică psihiatrică din localitatea Mauer.

”Eşti un diavol!”

Anchetatorii au aflat ulterior cum s-a ajuns ca pensionara să fie tăiată şi apoi înjunghiată cu două cuţite de bucătărie de către îngrijitoarea de 40 de ani.

„Eşti un diavol foarte rău, ar trebui să fii înjunghiat!”, i-ar fi spus românca, după care s-a aşezat peste pensionara care stătea întinsă în pat şi a început să îi provoace diverse tăieturi cu două cuţite. I-a înfipt apoi unul dintre cuţite în stomac şi a ieşit din casă ca să fumeze o ţigară, ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

Cu ultimele puteri, austriaca de 51 de ani a sunat după ajutor. Între timp, românca a revenit în casă şi i-a scos cuţitul din stomac, iar pe hol s-a întâlnit cu rudele victimei, care venise într-un suflet ca să vadă ce se întâmplă cu ea.

Având în vedere comportamentul său, românca a fost expertizată psihiatric, iar medicii au concluzionat că suferă de schizofrenie paranoidă.  „Am vrut doar să o ajut şi am scos cuţitul”, a declarat românca, care nu crede că a făcut nimic rău.

Un juriu a găsit-o vinovată pe româncă pentru tentativă de crimă, urmând ca o instanţă de judecată să stabilească zilele următoare pedeapsa pe care urmează să i-o aplice. Cel mai probabil, aceasta va fi internată într-un spital de psihiatrie.

Vă mai recomandăm să citiţi şi:

Caz şocant la Galaţi. Un copil de 13 ani a fost înjunghiat în gât de unchiul său

Conflict sângeros între interlopi, la Galaţi. Un bărbat a fost înjunghiat în stradă şi este în stare critică

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat