Noul șef al Portului Constanța, Mihai Teodorescu, are studii aprofundate în agroturism și alimentație publică

0
Publicat:

Conducerea la Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța s-a schimbat brusc vineri, după ce fostul director și-a dat demisia, în ședința Consiliului de Administrație.

Mihai Teodorescu, directorul CNAPMC sursa Adevărul

În locul directorului demisionar, a fost numit Mihai Teodorescu, până la acel moment director executiv al instituției.

Mihai Teodorescu are 38 de ani, iar soția sa, conform publicației constante te Info Sud Est este cadru militar la UM 0472 București, care aparține de SRI.

Până să ajungă la CNAPMC, Teodorescu a deținut mai multe funcții în instituții publice, fără legătură cu Portul: director executiv în Primăria București, în Consiliul de Administrație Metrorex, președintele Consiliului de Administrație al Companiei Municipale Eco Igienizare București, șef birou controlori la RATB și a deținut mai multe funcții de management în mediul privat, conform jurnaliștilor de la Info Sud Est.

Totuși, niciuna dintre aceste funcții, nu îl recomanda pentru funcția de director general al unei instituții strategice cum este Portul Constanța, întrucât nu are studii în domeniul maritim sau portuar: este licențiat în Management, Inginerie Economică în Agricultură și Dezvoltare Rurală, la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară și deține masterul de management agroturistic și alimentație publică la aceeași universitate.

Jurnaliștii de la Info Sud-Est mai scriu și faptul că Mihai Teodorescu a făcut o „inițiere în activitate consulară la centrul de instruire al MAE" și este absolvent în administrația europeană, specializarea Diplomație în administrația publică la Institutul Național de Administrație.

O altă calificare este cea de formator de la Corpul Experților în Accesarea Fondurilor Structurale și de Coeziune Europene și mai are o diplomă de management în Transportul Public de la INSTRA, în managementul negocierii, de la Agenția Națională a Funcționarilor Publice, de auditor intern în sectorul public, master în management financiar bancar și master în drept intern și internațional în afaceri.

În declarația sa de avere, depusă anul trecut, apar un teren de 1.000 mp în Ilfov, un apartament de 47 mp în București și o casă de locuit în Ilfov de 150 mp, toate moștenite.

Acesta a mai moștenit două mașini, bunuri în valoare de 27.000 de euro și are în conturi aproximativ 157.000 de lei și 5000 de euro și a acordat un împrumut de 15.500 de euro.

Conform declarației sale de avere publicate de Info Sud Est are un credit scadent în 2025, de 68.000 lei și a trecut în declarația de avere venituri de 87.608 lei de la Primăria București, 77.791 lei de la Portul Constanța (CN APMC) și 36.300 de la Metrorex.

Soția sa a câștigat de la SRI 64.323 lei, conform aceleiași surse.

Motivul pentru care fostul director general, Florin Vizan, a demisionat din funcție este necunoscut, acesta invocând motive personale.

Deocamdată, Teodorescu deține acesta nouă funcție cu titlu interimar, urmând a se organiza un concurs pentru desemnarea unui nou director „plin".

Mai multe pentru tine:
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor