Un bărbat și-a dat dispărută fiica. Ea a venit la Poliție spunând că a fugit ca să scape de bătăi

0
Publicat:

Un băcăuan s-a ales cu dosar penal și cu interdicția să se apropie de fiica sa de 18 ani, după ce o dăduse dispărută, iar fata le-a povestit polițiștilor că fugise de acasă ca să scape de agresiunile tatălui.

Fata și-a reclamat tatăl pentru violență fizică FOTO arhivă Adevărul

Poliţiştii din Bacău au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat din municipiu şi au emis un ordin de restricţie pe numele acestuia, după ce fiica sa de 18 ani, dată dispărută, s-a prezentat la poliţie explicând că a plecat de acasă fiindcă a fost bătută de tată.

Conform datelor furnizate, vineri, 28 aprilie a.c., de Poliţia Judeţeană Bacău, familia unei tinere de 18 ani din municipiu a anunţat, în 20 aprilie, dispariţia fetei care a plecat voluntar de acasă.

Poliţiştii au început căutările şi abia 6 zile mai târziu familia şi-a dat acordul pentru mediatizarea cazului pentru ca populaţia sa ajute la găsirea fetei.

După ce a aflat că este căutată, tânăra s-a prezentat la poliţie, explicând ca a plecat de acasă pentru ca a fost bătută de tatăl ei.

„În baza probelor administrate şi a evaluării riscului, poliţiştii au emis un ordin de protecţie provizoriu împotriva tatălui, totodată întocmindu-se un dosar penal, sub aspectul săvârşitii infracţiunii de violenţă în familie”, au precizat reprezentanții IPJ Bacău.

Un alt copil abuzat a fugit de acasă 

Joi seara, 27 aprilie a.c., în centrul istoric al Bucureștiului, polițiștii locali au depistat un alt adolescent care fugise de acasă din cauza supliciilor pe care le îndura.

„Joi seară, Centrul Istoric al Capitalei. Un băiețel nesupravegheat și îmbrăcat mult prea subțire pentru temperatura scăzută de afară se plimba dezorientat printre terasele aglomerate. Figura tristă a copilului și comportamentul suspect au atras imediat atenția unui echipaj D.G.P.L.C.M.B., aflat pe traseul de patrulare în zona Șelari din Centrul Vechi. Cu mult tact și grijă, polițiștii locali au intrat în vorbă cu copilul și au aflat că acesta este fugit de acasă și că refuză să se mai întoarcă, din cauza bătăilor repetate, primite de la părinți“, anunță Poliția Locală.

Minorul A.P.A., în vârstă de aproape 14 ani, a fost condus la sediul Poliției Locale din Centrul Istoric al Capitalei, acolo unde polițiștii locali au solicitat sprijinul personalului calificat din cadrul D.G.A.S.P.C. Sector 2, în vederea dispunerii măsurilor legale.

Mai multe pentru tine:
Neti Sandu anunță zodia care se reinventează în 2026. Nativul trăiește un adevărat moment de renaștere
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie