„Rechin” rutier, depistat de două ori că transporta ilegal persoane. Șase luni nu mai poate conduce mașina

0
Publicat:

Un așa-zis „rechin”, respectiv un șofer care efectua transport de persoane în mod ilegal, a fost depistat de polițiștii din Alba Iulia. Bărbatul conducea o mașină neînmatriculată.

Parcarea unui supermarket este zona de întâlnire a „rechinilor” FOTO Adevărul

Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au oprit, miercuri, pentru control, pe strada Zlatnei din municipiul Alba Iulia, un autoturism care era condus de un bărbat de 34 de ani, din comuna Poiana Vadului.

Cu ocazia verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că bărbatul efectua un transport de persoane, fără a deține autorizație în acest sens, iar dreptul de utilizare asupra autoturismului era suspendat.

În 18 martie 2023, acesta a fost depistat și sancționat de către polițiști tot pentru transport ilegal de persoane. În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, faptă prevăzută și pedepsită de art. 334 alin 4 Cod Penal.

Totodată, conducătorul auto a fost sancționat contravențional, conform Legii 38/2003, privind transportul în regim de taxi, cu amendă în valoare de 1.000 de lei, iar complementar i-a fost suspendat dreptul de utilizare a autovehiculului, pentru o perioadă de 6 luni. 

Traseele de călători dinspre Alba Iulia spre localitățile din Munții Apuseni sunt cele mai piratate, în lipsa unor mijloace de transport în comun care să transporte oamenii. Este vorba despre aşa-zişii transportatori privaţi care îşi folosesc autoturismele proprii pentru a transporta oamenii care se deplasează în judeţ şi în afara acestuia.

Reprezentanţii firmelor de transport au depus plângeri la Poliţie, dar susţin că nu s-a întâmplat nimic concret. Din acest motiv, au și renunțat la trasee, care au devenit nerentabile.

„Rechinii” au ajuns să intre chiar şi în incinta autogărilor, unde aduc injurii şi ameninţări la adresa personalului când sunt atenţionaţi să părăsească incinta. De asemenea, unii merg înaintea autobuzelor şi iau călătorii din staţii. 

Mai multe pentru tine:
Ispita Cristina Scarlevschi de la Insula Iubirii, lângă Nicușor Dan și Maia Sandu la Chișinău. Fotografia a stârnit un val de reacții: „Am primit unele comentarii pline de hate”
Cum a ajuns România țara oamenilor care mor de tineri. Ce sfaturi ne dau medicii pentru a preveni bolile care ne omoară cu zile
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Prințese înglodate în datorii. Cum au risipit aceste figuri regale banii Palatului, iar unele au ajuns la sapă de lemn
Regina care stăpânea arta seducției și atrăgea bărbații ca un magnet. Povestea fascinantă a femeii care a rescris istoria lumii
Ce filme merită vizionate în adolescență? 7 povești cinematografice de văzut la final de vacanță
O româncă superbă a făcut furori pe covorul roșu de la Veneția. Cine este Loredana Salanță, femeia care a stat la câțiva metri de George Clooney
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”