Vladimir Voronin insistă asupra formării unei alianţe de centru-stânga

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Vladimir Voronin, preşedinte PCRM. FOTO: Adevărul

Liderul comuniştilor, Vladimir Voronin, a declarat într-o conferinţă de presă că nu susţine propunerile PSRM de a demite în lanţ mai mulţi oficiali.

 „Procurorul General nu poate fi angajat aşa repede, dar cine să se ocupe de dosare? La moara cui toarnă ei apă? Ce înseamnă asta?”, se întreabă retoric Voronin.

Voronin susţine în continuare ideea de a forma un guvern dintre cele trei partide de centru-stânga (PSRM, PD şi PCRM), care ar întruni 64 de mandate. „Am propus să formăm un guvern de centru-stânga, dar cu condiţia ca toţi membrii din guvern să fie profesionişti. Noi îi vom testa pe fiecare, indiferent de către cine va fi propus. Orice ministru nu lucrează singur. El lucrează cu echipa, conform legilor, dar nu cum îi dă lui în cap. Suntem gata să discutăm dacă se vrea un guvern profesionist şi transparent”, a declarat Voronin.

„Noi nu ne temem de alegeri anticipate, suntem gata de anticipate. Problema nu e în algeri, ci în criza din ţara noastră. Nu ştiu cum vom supraveţui, uitaţi-vă cât costă gazul, cărbunii, serviciile comunale şi în toată această groapă fără fund. Moldovenii bocesc, dar în ziua alegerilor nu se gândesc cu cine votează. Voi când votaţi vă gândiţi? Chiar şi acei din Bălţi au votat pentru Stas Mihailovici”, a mai vorbit liderul PCRM.

Referitor la candidatul pentru funcţia de prim-ministru, acesta a precizat că funcţia nu poate fi apolitică. „Activitatea într-o funcţie de stat este activitate politică, deoarece prim-minsitrul implementează politicile statului. Am auzit de canditatura lui Plahotniuc, dar totul depinde de formaţiunile de la guvernare. Dacă intrăm în cele trei fracţiuni atunci vom discuta orice canditatură propusă la funcţia de prim-minsitru. Nu l-am susţinut pe Leancă şi Streleţ pentru că am văzut în ce baltă intrăm şi nu am vrut să avem atribuţii. L-am susţinut pe Chiril Gaburici pentru a porni ceva din loc. Ei când au văzut că nu-l pot înfrânge pe Gaburici să semneze o tranşă de aproximativ 7 milionae de lei l-au demisionat fără de noi”, menţionează Vladimir Voronin.

Mai multe pentru tine:
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Critici dinspre PSD pentru Nicușor Dan și USR, acuzați că au blocat finanțarea Catedralei, dar au ocupat primele rânduri la sfințirea ei: „Oare' om fi uitat cum își rupeau cămășile de pe ei?”
Dotarea Armatei Roșii la 22 iunie 1941, în conformitate cu amintirile mareșalului G. K. Jukov
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Horoscop luni, 27 octombrie. Leii au de învățat o lecție importantă, Balanțele iau o decizie radicală
Doi tineri din Cluj au fost arestaţi preventiv, fiind acuzați că au violat minore. Dezvăluiri din anchetă
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”