Fostul premier italian Matteo Renzi, acuzat de finanţare ilegală a unui partid politic. A primit 1 milion de euro de la diverse companii din Arabia Saudită

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Fostul premier italian Matteo Renzi

Procurorii din Italia l-au acuzat oficial pe fostul premier Matteo Renzi pentru finanţarea ilegală a unui partid politic.

Procurorii din Florenţa spun că Renzi ar trebui să fie judecat după o anchetă privind presupusele nereguli în finanţarea Open, o fundaţie care a ajutat la finanţarea ascensiunii lui Renzi de la primar al Florenţei la premier al ţării şi lider al Partidului Democrat de stânga (acum este liderul partidului de centru). petrecere Italia Viva).

Alţi zece, printre care parlamentari, directori de afaceri şi un fost preşedinte al fundaţiei, sunt, de asemenea, acuzaţi în cadrul anchetei. Printre infracţiunile presupuse se numără finanţarea ilegală a partidelor, corupţia, spălarea banilor şi traficul de influenţă.

În anchetă sunt implicate şi patru companii, inclusiv British American Tobacco Italia. Potrivit procurorilor, Open a acţionat ca şi cum ar fi parte din Partidul Democrat şi a primit 3,5 milioane de euro în finanţare, care au fost cheltuite pentru susţinerea activităţilor politice ale lui Renzi şi ale aliaţilor săi.

O audiere preliminară va avea loc pe 4 aprilie, când un judecător de instrucţie va decide dacă procesul ar trebui să continue.

Matteo Renzi, fost prim-ministru al Italiei din 2014 până în 2016, i-a atacat vehement joi pe magistraţii care au cerut să fie inculpat pentru finanţarea ilegală a unui partid politic, transmite AFP.

"Sunt nevinovat şi sper că şi judecătorii la fel", a declarat el la Radio Leopolda, acuzându-i pe procurorii din Florenţa că "au încălcat legea şi Constituţia".

Renzi susţine că procuratura care a cerut să fie inculpat îi consideră familia "o asociaţie de infractori".

Ancheta a început în 2019. Procurorii afirmă că Renzi a beneficiat, în calitate de om politic, de finanţări ilegale din partea fundaţiei Open, pe care de fapt o conducea din umbră. Fundaţia a fost desfiinţată în 2018, după ce a susţinut ascensiunea rapidă a lui Matteo Renzi din funcţia de primar al Florenţei în poziţia de şef al Partidului Democrat (PD, de centru-stânga) şi ulterior pe postul de prim-ministru.

Procurorii au stabilit că Open a contribuit cu 3,5 milioane de euro la finanţarea activităţilor politice ale lui Renzi şi ale aliaţilor acestuia.

Matteo Renzi, liderul Italia Viva şi fost premier al Italiei, a primit 1,1 milioane de euro de la diverse companii arabe, relevă un raport al diviziei antispălare de bani a Bankitalia, trimis poliţiei pe 6 februarie, potrivit Euractiv.

Raportul arată că Renzi este înregistrat ca politician (mai exact ca senator) având un venit net anual de peste 75.000 de euro.

În anchetă sunt vizate 11 persoane, inclusiv doi foşti miniştri apropiaţi de Renzi, precum şi patru firme, printre care British American Tobacco Italia.

Ca şi fostul lor şef în guvern, ex-miniştrii Maria Elena Boschi şi Luca Lotti sunt acuzaţi de finanţare ilegală a unui partid politic. În plus, Lotti este suspectat şi de corupţie şi trafic de influenţă.

Matteo Renzi a ajuns prim-ministru la numai 39 de ani - cel mai tânăr din istoria Italiei, de la Benito Mussolini până acum. Poziţia sa de centru şi stilul considerat uneori arogant l-au îndepărtat însă de unii aliaţi, precum şi de electorat, reaminteşte AFP. În 2016, premierul a iniţiat un referendum pentru reforme constituţionale, care în final s-a dovedit un plebiscit pentru el însuşi: eşecul scrutinului l-a obligat să demisioneze.

Ulterior, el a părăsit PD şi a fondat partidul de centru Italia Viva, creditat cu circa 3% din intenţiile de vot şi participant la coaliţia de unitate naţională condusă de actualul şef al guvernului de la Roma, Mario Draghi. 

Mai multe pentru tine:
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi