Claudiu Târziu, după eșecul lui Simion: „A mizat totul, orbeşte, pe victoria în alegeri”

0
Publicat:

Claudiu Târziu, fost membru fondator al AUR, a adus critici la adresa lui George Simion și a partidului pe care l-a părăsit în urmă cu o lună și jumătate. Într-o analiză post-electorală publicată luni, 19 mai, pe blogul său personal, Târziu afirmă că rezultatul alegerilor prezidențiale reprezintă „o aterizare forţată şi dureroasă a mişcării suveraniste în realitate”. După părerea lui, greșelile strategice și lipsa unei viziuni coerente au dus la eșecul major.

Claudiu Târziu și George Simion. FOTO: Inquam Photos / Mălina Norocea

Târziu îl acuză direct pe candidatul suveranist, George Simion – fără a-i rosti numele – că „a mizat totul, orbeşte, pe victoria în alegeri” şi a neglijat construirea unei baze solide, reprezentată de alianţa între partide şi organizaţii civice.

„Candidatul suveranist a mizat totul, orbeşte, pe victoria în alegeri şi a neglijat fundamentul proiectului politic, adică alianţa de partide şi organizaţii civice prin care să îşi ducă la îndeplinire obiectivele”, a scris Târziu pe blogul său, dar și pe Facebook. 

În viziunea sa, principalul eşec al mişcării a fost incapacitatea de a transforma patriotismul într-o tendinţă culturală. În plus, fostul lider AUR atrage atenţia asupra problemelor structurale ale electoratului suveranist și a altor probleme cu care se confruntă.

„Cel mai mare eșec al mișcării suveraniste a fost că nu a reușit să transforme patriotismul în tendință culturală. În vreme ce cultura antinațională a fost un program foarte bine implementat la nivelul societății, pentru că a fost vândută ca simbol al modernității de tip occidental, odată cu imaginea unui patriotism prăfuit, retrograd și aservit Estului. De aici derivă și celelalte cauze importante: limitele structurale ale electoratului suveranist; credibilitatea redusă a exponenților mișcării; capacitatea slabă de a atrage voturi din afara nucleului dur; reacția majorității alegătorilor împotriva candidaților mișcării, percepuți ca extremiști”, a zis fostul membru fondator al AUR.

Criticile sale vizează şi partidul care l-a sprijinit pe candidatul suveranist, despre care spune că „şi-a dovedit incapacitatea de a gestiona politic proiectul” şi că a blocat formarea de structuri locale solide, esenţiale într-o campanie electorală eficientă.

„Strategia deficitară a campaniei, accidentele de parcurs, greșelile neforțate și atitudinea inadecvată ale candidatului au avut și ele rolul lor. Așa ne-am trezit astăzi cu ochii larg deschiși spre o perspectivă extrem de periculoasă pentru viitorul țării”, a avertizat Târziu.

În acest context, el anunţă că va relua „chiar de astăzi” discuţiile pentru crearea unui pol conservator care să unească partidele şi organizaţiile civice cu valori comune.

„Elementul unificator se numește proiect de țară, adică viziunea pe un orizont care depășește speranța de viață a unei generații. Am această viziune. O voi împărtăși și nu mă îndoiesc că ea îi va inspira și mobiliza pe toți conservatorii autentici”, a conchis acesta.

Reamintim că în urmă cu aproximativ o lună şi jumătate, Claudiu Târziu şi-a anunţat oficial despărţirea de AUR, afirmând că partidul a fost transformat în „Partidul George Simion”. La acel moment, el declara că se simte alungat din propria casă şi promitea că va construi o formaţiune politică „mai performantă şi mai trainică”.

Peste 11,6 milioane de români au votat duminică, 18 mai, pentru a-și alege președintele pentru următorii cinci ani. După numărarea tuturor voturilor, Nicușor Dan înregistrează 53,60%, iar George Simion 46,40%.