VIDEO Rezumatul unui meci de colecţie. Cum a doborât-o Simona Halep pe Elina Svitolina, revenind incredibil

0

Simona Halep a semnat cea mai spectaculoasă revenire din acest sezon şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros.

Simona Halep a avut nevoie de o revenire fantastică, aproape ireală, pentru a trece de Elina Svitolina, scor 3-6, 7-6, 6-0.

Meciul a durat două ore şi opt minute şi a adus şi revanşa Simonei în faţa jucătoarei cu care a pierdut finala de la Roma.

În setul doi, ucraineanca a avut 5-1, dar s-a ajuns la tie-break. Aici, Svitolina a avut minge de meci, dar românca a apărat-o şi a egalat scorul la 1. În decisiv, Halep şi-a spulberat adversara: 6-0!

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe Karolina Piiskova, azi, după ora 16.30.