Surpriză colosală la French Open: Djokovici, deţinătorul trofeului, a fost spulberat de un mare outsider

0

Novak Djokovici (2 WTA), cu 12 trofee de Mare Şlem în CV-ul său, a părăsit turneul pe care l-a câştigat anul trecut.

Djokovici a părăsit French Open 2017 în sferturi, suferind un eşec categoric cu Dominic Thiem (Austria, 7 WTA).

Meciul a durat două ore şi 17 minute şi s-a încheiat cu scorul de 7-6, 6-3, 6-0 pentru Thiem. Acesta îşi egalează astfel cea mai bună performanţă la Roland Garros: prezenţa în semifinale. Anul trecut, austriacul a fost eliminat în această fază chiar de către Djokovici, scor 2-6, 1-6, 4-6.

Acum, pentru Thiem urmează un duel cu Rafael Nadal (Spania, 4 ATP). Acesta a profitat de retragerea lui Carreno-Busta (Spania, 21 ATP), atunci când adversarul său era condus cu 2-6, 0-2.